BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb csapás Szlovákiában: pedagógussztrájk jöhet

Eredménytelenül zárult a bértárgyalás a Pénzügyminisztériummal.

Ha a következő napokban sem sikerül megállapodni a fizetésemelésről, a tanárok készen állnak a munkabeszüntetésre Szlovákiában – írja az Új Szó.  

Bratislava,,Slovakia.,Bratislava,Castle,Is,Built,On,A,Hill,Above Szlovákia Pozsony
Forronganak a tanárok Szlovákiában / Fotó: Shutterstock

A szakszervezetek álláspontja szerint az alacsony bérek miatt a fiatalok elfordulnak a tanári pályától,  

az országban jelenleg egy kezdő tanár bruttó 1200 eurót (nagyjából 486 ezer forintot) keres

– ez az egyik fő indokuk a januártól követelt 10 százalékos fizetésemelésre.

Ismertettük álláspontunkat és érveinket, és abban egyeztünk meg, hogy még ebben a hónapban újra tárgyalunk – nyilatkozta Pavel Ondek, az Oktatásügyi Szakszervezet (OZŠ) elnöke. Emellett felülvizsgálnák a nem pedagógus munkatársak béreit is, amelyek sokszor a minimálbér alatt vannak.

A tanárok az évente indexált béremelést követelik, amit a kormány a programjában is ígért, de nem valósított meg. A szakszervezetek sztrájkra készülnek, de néhány iskolaigazgató tömeges felmondással is fenyegetőzik.

PM: Nincs pénz

A pénzügyminisztérium szerint a költségvetés jelenlegi állapota nem teszi lehetővé a béremelések finanszírozását. 

Tájékoztattuk a szakszervezeteket az államháztartás helyzetéről, de az oktatási kérdésekben az oktatási minisztérium az illetékes

– áll a szaktárca közleményében. Ugyanakkor Tomás Drucker (Hlas) oktatásügyi miniszter támogatja a béremelési követeléseket, de figyelmeztetett arra is, hogy a költségvetési átcsoportosítás miatt az iskolák tanárokat, asszisztenseket és más fontos munkatársakat veszíthetnek el. „Az adóemelés a megoldás” – mondja Drucker. Azt viszont a szakszervezetek is ellenzik, hogy a béremelés miatt nőjenek az adók.  

A szakszervezetek pénteken Peter Pellegrini államfővel tárgyalnak, de találkozót kértek Robert Fico (Smer) miniszterelnöktől is, aki viszont az oktatási miniszterhez irányította őket.

Nem csak az oktatás, az egészségügy is válságban van a szlovákoknál, miután több mint 3200 orvos adta be a felmondását nemrégiben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.