Növekedett 2019-ben az állattenyésztés aránya a teljes mezőgazdasági kibocsátásban – derül ki a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentéséből, amely a mezőgazdasági számlarendszer adatait felhasználva készíti el az agrárteljesítményre vonatkozó első becslést. Az előzetes számítások szerint
a két alaptevékenység, a növénytermesztés és a kertészet, valamint az állattenyésztés kibocsátásának aránya az idén 61 és 39 százalék, miközben ez az arány 2018-ban 62 és 38 százalék volt.
Összességében a mezőgazdaság teljes kibocsátásának folyó alapáron számított értéke 3,1 százalékkal haladta meg a tavalyit.
Mennyiségben csökkent a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátása:
a tavalyi 3 százalékos emelkedés után idén 0,7 százalékos a visszaesés.
Bár a gabonatermés emelkedett, növényi termékekből 2,3 százalékkal kevesebbet állítottak elő a magyar termelők, elsősorban az ipari növények és a zöldségfélék mennyisége esett vissza. Az állatok és állati termékek volumene viszont 1,7 százalékkal bővült.
A mezőgazdasági termelői árak 2019-ben átlagosan 4 százalékkal emelkedtek 2018-hoz viszonyítva, ami a növénytermesztési és kertészeti termékek 3, valamint az élő állatok és az állati termékek termelői árának 6 százalékos emelkedéséből jött össze. A mennyiségi és árváltozásokat, továbbá a termeléshez kötött támogatásokat is figyelembe véve a növénytermesztési és a kertészeti termékek kibocsátásának értéke folyó alapáron 0,7, az állatok és az állati termékek kibocsátásának értéke pedig 7 százalékkal nőtt.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.