A korábbi negyedévihez képest 0,1 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó három hónapban a Takarék AgrárTrend Index; a 29,5 pontos érték éves alapon 2,2 pontos esés. Az index a Takarékbank és az MKB Bank agrár- és élelmiszeripari bizalmi mutatója, amely az ügyfelek, a szakmaközi szervezetek és a bankcsoport elemzőinek helyzetértékelése alapján készül. A 2020 eleje óta negyedévenként közzétett index csökkenése 2021 vége óta folyamatos, de a 2022 második negyedévében mért 1,1 ponthoz és a harmadik negyedévben tapasztalt 0,4 ponthoz képest lassult az üteme, vagyis – ahogyan Hollósi Dávid, az MKB Bank és a Takarékbank agrár- és élelmiszeripari üzletágának ügyvezető igazgatója fogalmazott – egyre inkább kisimul a görbe, bármennyi negatív hatás érte is az ágazatot. Az ügyvezető igazgató elmondta azt is, a stabil ár- és jövedelmi viszonyokat 35 pont jelentené, amit egyetlen alágazat sem ér el. Ebből a szempontból legjobban – a tavalyi ezermilliárdos kárt okozó aszály ellenére is – még mindig a növénytermesztők állnak, amit jelez, hogy a legmagasabb értéket a kukorica-termékpálya érte el 31 ponttal, azt pedig a búza követte 30,4-es értékkel.
Az előző hónapok legnagyobb kérdése az volt, hogy a termelők tovább tudják-e adni megnövekedett termelési költségeiket – azóta kiderült, hogy ez elég jól sikerült – fogalmazott Hollósi Dávid. A statisztikák az is mutatják, hogy elindult a fogyasztáscsökkenés is, a következő negyedév kérdése pedig az lesz, hogy milyen mértékben befolyásolják a fogyasztást az árak. Várakozásai szerint ugyanakkor az idei második negyedévben az élelmiszerárak elmúlt hónapokban jellemző, extrém mértékű növekedése megáll, és lényegesen mérsékeltebb, egy számjegyű lesz.
Kérdés, meddig viseli el a fogyasztó az intenzív drágulást, de most úgy látszik, lassan elértük ennek a plafonját
– mondta. Egyes termékcsoportokban idén elképzelhető az árcsökkenés is, szerinte a verseny a tejtermékpálya árait akár 10 százalékkal is lejjebb szoríthatja. A korábbi élelmiszerárak – amelyek Magyarországon relatíve alacsonyak voltak – azonban már nem jönnek vissza, a fogyasztói terhek csökkenését az jelentheti, ha a bérek az élelmiszer-drágulásnál nagyobb ütemben emelkednek majd.
Az egyes alágazatokról szólva elmondta, hogy – amint az a kukorica- és a búzatermelők helyzetértékeléséből is látszik – bármennyire nehéz éve is volt a szántóföldi növénytermelésnek, még mindig itt a legnagyobb a bizakodás. Üzemi szinten viszont földrajzi alapon és az üzemméretek szerint is jókora különbségek mutatkoztak a 2022-es jövedelmezőségben. Amíg ugyanis az Alföldön szinte a teljes kukoricatermést elvitte az aszály, Nyugat-Magyarországon tisztességes hozamokkal és nagy nyereséggel zárhatták az őszi betakarítást. A növénytermesztők eredményességét nagyban befolyásolta az is, hogy mikor vették az inputanyagokat, akik ugyanis 2021-es árakon jutottak hozzá ezekhez, nagyobb eséllyel őrizték meg jövedelmezőségüket.
Rontott a szántóföldi ágazat helyzetén, hogy 2022-ben sokan túl hosszan vártak terményük értékesítésével, ők készletértékelési veszteséget szenvedtek el, mert végül az ipari szereplők alternatívákat kerestek. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) októberig rendelkezésre álló adatai szerint az előző években tapasztalt 50-60 ezer tonna helyett több mint egymillió tonna gabona és olajos mag érkezett Ukrajnából. Ezenfelül a máshonnan származó behozatal mennyisége – szintén októberig – meghaladta a másfél millió tonnát, ami lenyomta a hazai árakat. Az is megfigyelhető, hogy a földgáz árának csökkenése miatt a műtrágya ára is lejjebb ment, így a következő negyedévben az is elképzelhető, hogy az előzetesen várt inputköltségeikhez képest mérséklődő ráfordításaik pozitívabb hangulatot hoznak a szántóföldi növénytermesztőknél.
Az állattenyésztési ágazatokban az év végére jobb lett a hangulat, aminek az volt az oka, hogy termékpálya szereplői át tudták adni költségnövekedéseiket a fogyasztóknak.
Felpörgött decemberben a nyers tej exportja, nyolcvan százalékkal ugrott meg az áraAz istállókban mért, éves alapon közel 80 százalékos nyerstejár-növekedés gyakorlatilag teljes mértékben megjelent a feldolgozói és a bolti árakban is – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet és a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. |
A zöldségtermékpályán némi keresletcsökkenés látszik, ennek ellenére stabil képet mutat. Nem igazolódtak be azok az aggodalmak sem, amelyek szerint az elmúlt közel két év kiemelkedően magas kukorica- és olajosmag-árai láttán a szántóföldi zöldségtermesztők majd csökkentik a csemegekukorica és a zöldborsó termőterületét. Miután a nem termálvízzel fűtő nyugat-európai üvegházak bezártak, ebbe a piaci résbe be tudtak törni a magyar termelők.
A gyümölcstermő terület csökken, és kettészakad a mezőny: az almatermesztőknél például az látszik, hogy a gazdálkodók egy része folytatja a léalmatermelést, más részük viszont nagy befektetéssel átáll az intenzív ültetvények művelésére. Itt jelen pillanatban az jelent kockázatot, hogy nagyon enyhe a tél, sok helyen kipattantak a rügyek, és ha jön egy fagy, néhány nap alatt tönkreteheti az arra érzékeny gyümölcsfák termését.
Arra még nem volt példa, hogy egyszerre emelkedjenek a mezőgazdasági termelői, az élelmiszeripari termelői és a fogyasztói árindexek, tavaly pedig ez is megtörtént – hívta fel a figyelmet Héjja Csaba, a bankcsoport szenior elemzője. Az ágazati kibocsátás nőtt, a nettó jövedelem viszont nem, és a támogatások tartják 700-800 milliárd forinton az ágazat jövedelmét. A támogatások szerepét jól jelzi, hogy arányuk a jövedelemből a korábbi 50-60 százalékról 2022-ben 93 százalékra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.