Az idén végképp negatívba fordult a hazai pénzpiaci és kötvényalapok hozama. Májusban pedig különösen rosszra fordult a helyzet, ahogy ugyanis a hazai állampapírok hozama emelkedni kezdett, úgy esett az ilyen konstrukciók árfolyama. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint a hosszú kötvények árfolyamát mérő MAX index az idén csaknem 2,5 százalékot esett, de még a rövidek árfolyamát követő RMAX is csökkent egy keveset, ennek az esésnek a zöme az utolsó három-négy hétben következett be.
Már alig találni olyan pénzpiaci és likviditási alapot, amely az elmúlt egy évben pozitív hozamot ért el, az elmúlt három hónapban pedig a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint még rosszabbá vált a helyzet.
Korábban a cégek és a magánszemélyek is szívesen parkoltatták a pénzüket ilyen eszközökben, hiszen ezek az alapok általában egy napon belül visszaválthatók, és szerény hozamot is elértek. A fénykorban, körülbelül négy-öt évvel ezelőtt, az 1600 milliárd forintot is meghaladta a pénzpiaci alapok vagyona, most viszont alig éri el a 600 milliárdot. A magánszemélyek és a cégek is már inkább lekötetlen betétben tartják a likvid forrásaikat.
A kötvényalapoknál még rosszabb a helyzet. Ezek árfolyama – amióta a válságból történő kilábalás körülbelül kilenc évvel ezelőtt megkezdődött – folyamatosan emelkedett, a fordulat az idén jött el. A lakosság nagy kedvenceinek számító rövid kötvényalapok árfolyama az idén 0–2,6 százalékos mínuszba került, a legnagyobb hazai kötvényalap, a még mindig csaknem 220 milliárd forintot kezelő OTP Optima 0,65 százalékot esett az év eleje óta. A befektetőinek jó hír, hogy a pénzükre, ha legalább 90 napig nem veszik ki, tőkegaranciát vállalnak.
Elérkezett az az időszak, amikor megfordult a kötvénypiac globálisan és Magyarországon is
– magyarázza Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója, az Optima portfóliókezelője. A szakember számított arra, hogy emelkedni kezdenek a hozamok, és ilyen környezetben a kötvényalapok rosszul teljesítenek majd. A hozamok az év elején érték el a mélypontot, az OTP Alapkezelő azzal próbálta mérsékelni az esést, hogy a forint gyengülésére fogadott, az alacsony kamatkörnyezetben ugyanis borítékolható volt, hogy a hazai fizetőeszköz esni fog.
A hosszú kötvényalapok még rosszabbul teljesítenek az idén: 2–5 százalék között estek az év eleje óta. A helyzet pedig nem tudni, mikor változik meg. A piacokon sok a bizonytalanság – mondja Szalma. Nem kedvez a kötvényalapoknak a törökországi helyzet, amely kétségbeesett jegybanki intézkedésekhez vezethet a líra árfolyamának stabilizálása érdekében.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.