Az ingatlanalapok vagyona szeptember végén már 1377 milliárd forint volt, és a BAMOSZ-nál úgy látják, az állomány hamarosan átlépi az 1400 milliárd forintot is. Az ország négy legnagyobb befektetési alapjából most már három – az intézményi sorozatokat is beszámítva – ingatlanalap. Az Erste nyílt végű ingatlanalapjában csaknem 460 milliárd, az OTP-ében 363 milliárd, a Magyar Posta Takarék (MPT) ingatlanalap két, lakossági és intézményi sorozatában pedig összesen 205 milliárd forintnyi vagyont kezelnek.
A gigantikusra nőtt ingatlanalapokkal méretben már csak egy abszolút hozamú konstrukció, az OTP Supra veszi fel a versenyt, amelynek lakossági és intézményi sorozataiban 235 milliárd forint van.
Az ingatlanalapokat valószínűleg könnyű értékesíteni, hiszen a kisbefektetők könnyen belátják, hogy az ingatlanok ára emelkedik. A legnépszerűbb konstrukciók hozama azonban elég szerény, az Erste ingatlanalap az elmúlt évben 2,4, az MPT pedig csupán 1,7 százalékot emelkedett.
A nagyok közül egyedül az OTP ingatlanalapjában őrzi a pénz az értékét, ennek a hozama 3,56 százalékos volt az utóbbi 12 hónapban, vagyis, ha szerény mértékben is, de meghaladta az inflációt. Az alacsony hozam hátterében az áll, hogy a legnagyobb alapok viszonylag kevés ingatlant és sok pénzpiaci eszközt tartanak. Az MPT a szeptemberi portfóliójelentése szerint 46 százaléknyi közvetlen és 10 százaléknyi közvetett ingatlanbefektetéssel rendelkezett, a vagyona többi része főleg pénzpiaci eszközökben és állampapírban volt.
Az Ersténél valamivel több, mint 48 százalék volt az ingatlanok aránya, a többi pénzt ők is állampapírokba, betétekbe, pénzeszközökbe és hitelintézeti hitelpapírokba fektették. Az OTP ingatlanalapnál valamivel több, 55 százalék az ingatlanok aránya.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.