Még pár hét, és kiderül, mekkora összeg hullik – adómentesen – a megtakarításaikat tartós befektetési számlákon (TBSZ) fialtatók ölébe. Az év végén lejár a 2014-es gyűjtőévben nyitott TBSZ-ek ötéves tartási ideje. Tavaly, az év utolsó napján több mint 600 milliárd forinthoz jutott hozzá a 2013-as gyűjtőévben megnyitott, kiemelkedően magas számú, több mint 111 ezer TBSZ-számla tulajdonosa.
Az év végén felszabaduló összeg várható felhasználásáról megoszlanak a vélemények, az viszont biztos, hogy lehet számolni a Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) elszívó hatásával is. Az idén július 1. után kibocsátott lakossági állampapírok kamatjövedelme után már nem kell adót fizetni, tehát aki állampapírt tart, annak felesleges TBSZ-t nyitnia, hiszen ennél ötéves türelmi időhöz kötött az adómentesség, ráadásul a tartási idő közbeni felbontás esetén kamatadót kell fizetni.
A Random Capital tulajdonos-tanácsadója, Virág Ferenc elmondta a Világgazdaságnak, hogy lakossági ügyfeleik többsége alapvetően az értékpapír típusú befektetéseit, főleg a részvényeit kezeli a náluk nyitott TBSZ-számlákon. A Random szakértője szerint ezen típusú TBSZ-ekről nem várhatók nagyobb mozgások az ötéves periódus lejártával. A bankoknál vezetett tartós befektetési betétszámlákat tekintve már érdekesebb a helyzet, ott lehet realitása a megtakarítások egy része átcsoportosításának az államkincstári számlákra. Virág Ferenc hozzátette, évek óta egyre több Random-ügyfél nyit TBSZ-számlát a normál értékpapírszámlája mellé, s ez a trend várhatóan idén is folytatódik.
A szabályozás szerint egy ügyfél kétfajta TBSZ-t nyithat, az egyiken bankbetéteket, a másikon értékpapírokat (kötvények, részvények, befektetési jegyek) lehet tartani. Az év végén az ügyfeleknek nyilatkozniuk kell, hogy hosszabbítanak-e, ha nem tesznek semmit, akkor a 2014-es TBSZ-ek lejárnak, és a megtakarítások normál számlára kerülnek.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.