Egyre nagyobb szeletet hasítanak ki maguknak az alapkezelői szektorban is a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontokat figyelembe vevő befektetések – derül ki az Európai Alap- és Vagyonkezelők Szövetségének (EFAMA) friss jelentéséből. Az európai szakszövetség szerint a különböző fenntarthatósági és társadalmi kritériumokat követő befektetési alapok Európában minden tekintetben látványos növekedést mutatnak az utóbbi öt évben, ami a koronavírus-járvány alatt 2020-ban még tovább gyorsult, sőt bizonyos téren le is körözték a hagyományos alapokat.
A nyílt végű ESG-alapok száma átlagosan több mint kétszer olyan gyorsan bővült 2016 óta, mint a hagyományos befektetési alapoké.
Különösen 2017-től számottevő a növekedés sebessége, 2020-ban pedig már közel ötödével nőtt az ESG-alapok száma, miközben a hagyományos alapoké mindössze 4 százalékkal. Tavaly év végén már 2873 ilyen eszközt tartottak számon a kontinensen, ami egyben azt is jelenti, hogy tízből egy alap már az ESG-tematika köré szerveződik.
Exponenciálisan nőtt a fenntartható alapokba érkező tőke is. 2016-ban még mindössze 19,5 milliárd eurót fektettek ilyen eszközökbe az európai befektetők, tavaly a pandémia ellenére viszont ennek már több mint tízszeresét, 235 milliárd eurót szívott fel a szegmens. Eszközértékük gyarapodásának üteme 2017-től kezdve minden évben meghaladta a hagyományos alapokét, a dinamika különösen az utóbbi két évben gyorsult fel.
Tavaly év végén már 1,2 ezermilliárd eurót kezeltek fenntartható alapokban.
A pandémia első évében ezt 37 százalékos növekedéssel érték el az ESG-termékek, miközben az ilyen szempontokat nem érvényesítő alapok vagyona alig 5 százalékkal emelkedett. Az ESG-alapok piaci részesedése öt év alatt 7 százalékról 11 százalékra emelkedett.
A tanulmány fontos megállapítása, hogy a befektetőknek ma már nem kell feláldozniuk a hosszú távú hozamokat a fenntarthatóbb gazdaságba való átmenet támogatása fejében. Az ESG- és a hagyományos alapok teljesítménye 2016 óta meglehetősen hasonló, de egy kicsivel inkább már az előbbieknek áll a zászló, miközben a vagyonkezelési és egyéb költségeik a piaci versenynek köszönhetően már most is valamivel alacsonyabbak a klasszikus alapokénál. Az ESG-részvényalapok az elmúlt öt évben átlagosan évi 10,4 százalékos hozamot szállítottak, szemben a hagyományos társaik által kínált 9,2 százalékkal. Tavaly még nagyobbra nyílt az olló (8,6 százalék szemben a 4,6 százalékkal), főként azért, mert az egyébként részvénytúlsúlyos ESG-alapoknak kisebb a kitettségük a Covid-válság által leginkább érintett energia- és pénzügyi szektorokban.
A fenntartható kötvényalapok 2016–2020 között negyven bázisponttal ugyancsak felülmúlták
az évente 2,5 százalékot hozó, ESG-szempontokat mellőző kötvényalapokat.
Az EFAMA szakértői az elmúlt időszakban látott trendek további erősödésére számítanak a szabályozói környezet változása és a lakossági befektetők körében is egyre inkább tapasztalható, átalakuló igények miatt, a fenntarthatósági szemlélet a közeljövőben még hangsúlyosabb szerepet kaphat az alapkezelőknél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.