Észtország az 1991-es függetlenné válása óta gyors ütemben helyezte digitális alapokra a gazdaságát, ennek hatására mára az e-közigazgatás teljes egészében kiépült az országban. A magas fokú digitalizáltságra alapozva 2014-ben új vállalkozói programot indítottak el a balti országban, amelynek célja új külföldi gazdasági szereplők megszólítása volt. Alapvetően olyan potenciális vállalkozóké, akik számára fontos szempont az alacsony vállalkozásindítási költség, a minimális bürokratikus teher, valamint a gyors és papírmentes digitális állami szolgáltatások elérése. A magyarul „e-illetőségnek” fordítható e-residency alapvető újítása, hogy a kapott hivatalos digitális azonosítóval bárhonnan fizikai megjelenés nélkül irányítható egy vállalat Észtországban.
Az e-illetőség a vállalkozók számára számos előnnyel jár, amelyek jelentősen meghaladják a vállalkozásindítás költségeit. A vállalkozói program tervezésekor nagy hangsúlyt fektettek az észtek arra, hogy a digitális azonosítóval működtethető cég elindításának folyamata egyszerű és gyors legyen.
A folyamat ezért mindössze négy lépésből áll:
Ezt követően megkezdheti a működést a világ bármely országából irányított társaság,
amely az e-illetőség megszerzésével olyan előnyöket élvezhet, mint a fejlett nemzetközi fizetési szolgáltatások, a szerződések digitális aláírása, online adóbevallás és kedvező vállalati adókörnyezet.
A program hatására több mint 15 ezer vállalat jelent meg az országban, aminek a gazdasági hasznai is érzékelhetők már. Az aktuális összesítések szerint 2021-ig csaknem 80 ezer magánszemély kapott e-illetőséget, tulajdonukban több mint 15 ezer cég van.
A program felállításakor az észt kormány azt az ambiciózus célt tűzte ki maga elé, hogy 2025-ig 10 millió e-illetőséget adjon ki. Annak ellenére, hogy időarányosan ezt nem sikerült teljesíteni, az észt gazdaság számára a hasznok már tapasztalhatók.
A 15 ezernél is több vállalkozás legalább 41 millió euró közvetlen bevételt hozott, ez a 2020-as költségvetési bevétel közel 0,4 százalékának felelt meg.
A Deloitte becslései szerint ugyanakkor ennek az összegnek a többszörösét teheti ki a teljes gazdasági haszon, amely ráadásul az idő előrehaladtával exponenciálisan emelkedik.
Az észt vállalkozásindítási program sikerességéhez hozzájárulhatott, hogy a felsőoktatási rendszer kiterjedt, a lakosság nyitott az informatikai képzésekre, és nagy arányban beszél idegen nyelveket. Az e-illetőség lényegi eleme, hogy távolról, fizikai megjelenés nélkül működtethető egy vállalat, ezért fontos a magas hozzáadott értékű, komplex szolgáltató informatikai háttér-infrastruktúra biztosítása. Az észt humán tőke minősége kellőképpen támogatja a digitális megoldások széles körű fejlesztését.
Észtországban a 30–34 éves korosztály 46,2 százalékának van felsőfokú végzettsége, ami jóval magasabb az uniós átlagnál (40,3 százalék), továbbá a 18–29 évesek között az IT-képzésben részt vevők aránya a harmadik legmagasabb az EU-ban (22 százalék).
Emellett az angolul beszélők aránya a felmérések szerint 50 százalék körüli. A program 2018 elejéig tartó dinamikus felfutása alábbhagyott, és a negyedéves igénylések száma trendszerű csökkenést mutatott. Az észtek az e-illetőség program sikerességének megújítása érdekében 49 pontból álló javaslatcsomag megvalósítását indították el 2019-ben. Az újabb intézkedéscsomagot az e-illetőség első négy évének tapasztalataira építette a kormány, amelynek a célja az, hogy a javaslatcsomagban megfogalmazott lépések révén a program újabb irányokkal bővülve ismét növekedési pályára álljon. A fehér könyvben bemutatott javaslatok az ökoszisztéma minden lényeges elemét érintették, az új fejlesztési irányok optimalizálnák a technológiát, az üzleti lehetőségeket és a részt vevő közösség biztonságát. A kormány várakozása szerint a javaslatok megvalósításával a rendszer még biztonságosabb, előnyösebb és kényelmesebb lesz az igénylők számára.
A résztvevők számának növekedését segítheti elő az a 2020-ban megkötött megállapodás, amellyel az amerikai, ázsiai és afrikai piacon növelnék a program ismertségét.
A legtöbb e-illetőséggel rendelkező vállalatot ukrán, német, orosz, török és francia magánszemélyek jegyzik be az országban. Az Európán kívüli országok közül a legtöbb cég indiai, amerikai és japán magánszemélyekhez köthető. Annak érdekében, hogy az európai kontinensen kívül is növekvő népszerűségnek örvendjen az e-illetőség, Észtország leszerződött egy határon átnyúló szolgáltatásokat (például vízum- és útlevéligénylést) nyújtó multinacionális intézménnyel.
Összességében
Észtország egy olyan innovatív vállalkozói programot hozott létre és alkalmaz sikerrel, amely más országok számára is előremutató.
Észtország korán felismerte, hogy a gazdasági siker egyik kulcstényezője a digitalizáció és az e-közigazgatás minél szélesebb kiépítése. A cél az volt, hogy minél több külföldi vállalkozót szólítsanak meg a világ bármely pontjáról távolról elérhető e-közigazgatási platformjukkal, valamint a hozzá kapcsolódó költséghatékony pénzügyi szolgáltatásokkal. Az e-illetőség az elmúlt hat év tapasztalata alapján sikeres, ám a kezdetben felállított ambiciózus célok elérése érdekében további fejlesztésekre van szükség. Ezért is kezdett hozzá a kormány 2019-ben a közel 50 pontból álló javaslatcsomag végrehajtásához, valamint 2020-ban külső partner segítségével az Európán kívüli országok vállalkozóinak hatékonyabb megszólításához.
A szerző a Magyar Nemzeti Bank közgazdasági elemzője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.