Fülre akasztott Bluetooth headsetekkel telefonáló embereket látunk utcán, munkahelyen, szórakozóhelyen, de még strandon is. Ugyanúgy, mint egy évtizede a mobiltelefonok, egyes körökben ezek a készülékek is státuszszimbólummá váltak, így a műszaki jellemzőknél néha fontosabb a dizájn – amit a gyártók ki is használnak. A márka és a küllem persze meghatározza az árat is, éppen ezért erre a termékcsoportra is igaz, hogy nem mindig a legdrágább készülék a legjobb.
Választáskor a legfontosabb szempont, hogy a headset kompatibilis-e saját mobiltelefonunkkal – és a többi használni kívánt eszközzel, hiszen zenelejátszókhoz és PDA-khoz is csatlakozhatunk velük. Bár a Bluetooth szabványossága miatt elvileg minden mobilhoz használhatók, ám a termékleírások végén azért találunk egy listát, amelyben felsorolják a kompatibilis maroktelefonokat.
Mivel órákon át viseljük, fontos szempont, hogy a headset kényelmes és könnyű legyen (a legkisebb tömegű készülék 8,5 gramm). Hasonlóan fontos jellemző a feltöltés utáni elérhető készenléti idő (akár 10 óra), és a beszélgetési idő (amely akár 300 óra is lehet). A készülékek legfeljebb 10 méteres távolságban képesek kommunikálni a mobiltelefonnal, vagy más eszközzel.
Érdemes olyan headsetet választani, amely a Bluetooth 2.0-ás szabványt is támogatja, habár telefonálásnál a régebbi, 1.2-es szabványú eszköz adatátviteli sebessége sem okozhat gondot. A 2.0-ás verzió azonban négyszer nagyobb adatátviteli sebességet tesz lehetővé, így nagyméretű MP3-as fájlok hallgatásakor sem lesz szakadozott a zene, és a hangminőséggel sem lesz gond.
A fejlettebb készülékek számos plusz-szolgáltatásra is képesek lehetnek – például sztereóban hallgathatjuk az MP3-lejátszóból vagy PDA-ból kapott zenét, de vannak olyan eszközök is, amelyek akár két mobiltelefonnal, vagy a vezetékes készülékünkkel is használhatók.
A kategória legolcsóbb készüléke, a SAGEM RG 512 (4190 forint), amely az alacsony ár ellenére is igen jó paramétereket mondhat magáénak: a mindössze 11 grammos készülék 7 órás beszélgetési, és 150 órás készenléti időt biztosít. Hangfelismerő funkciója mellett említésre érdemes, hogy az utolsó tárcsázott és fogadott telefonszámot eltárolja.
Hasonló áron szerezhető be a Cellect U108 jelű készülék. Előnyként a Bluetooth 2.0 szabvány támogatása és a 13 grammos tömeg említhető, azonban az 5 órányi beszélgetési idő és a 70 órás készenléti idő miatt az átlagnál gyakrabban kell majd a hálózati töltőre csatlakoztatni.
A Duino SB-100-as (6300 forint) funkciógombjának és hangvezérlésnek köszönhetően bármikor egyszerűen kezdeményezhető hívás a telefon 10 méteres körzetében. A csupán 8,5 gramm tömegű eszköz támogatja a Bluetooth 1.2-es és a 2.0-ás szabványt, teljesen feltöltve 150 órás készenléti időt, valamint 5 órás beszélgetési időt tesz lehetővé.
A Motorola H500-es (6960 forint) előnye, hogy felkínálja a hanggal történő vezérelhetőséget is, beépített akkumulátora 8 óra beszélgetési időt enged – hátránya, hogy csupán 130 óra készenléti időt biztosít, ráadásul csak a Bluetooth régebbi szabványát támogatja.
A szétcsúsztatható kialakítású Jabra BT5010 (8490 forint) érdekessége, hogy a hívások fogadása a fejhallgató széthúzásával történik, de a bejövő hívásokról rezgő hívásjelzéssel, vagy fényeljelzéssel is értesülhetünk. Mivel beszélgetés közben a mikrofon a lehető legközelebb kerül szájhoz, így minimálisra csökken a külső zajok (szél, utcai forgalom) zavaró hatása. Egy feltöltéssel (ami a számítógép USB portján keresztül is történhet) 10 órányi beszélgetési, és közel 300 órányi készenléti időt kínál. A 20 grammos eszköz támogatja a Bluetooth 2.0 szabványt is.
A Jabra BT3010 (9490 forint) fejlesztői a külső megjelenést helyezték előtérbe. A csupán 11 grammos készülék lepattintható fedlapja alatti kép kicserélhető, így egyedivé tehető a headset. Egy teljes feltöltéssel akár 8 óra beszélgetési és 300 óra készenléti idő is elérhető. A Bluetooth 2.0-t is támogató készülék akkumulátora hálózatról, autós szivargyújtóról vagy a számítógép USB portjáról is feltölthető.
A Motorola H800 (12348 forint) is szétcsúsztatható kialakítású, erényei között említhető a Bluetooth 2.0 támogatása, egy feltöltéssel maximum 6 órás beszélgetési időt képes biztosítani, készenléti ideje közel 200 óra.
A Plantronics Voyager 510 (12450 forint) különlegessége, hogy egyszerre két eszközzel (például egy mobiltelefonnal és egy zene-lejátszóval) is kapcsolatban lehetünk, sőt a külön megvásárolható adapter segítségével akár vezetékes telefonunkhoz is használhatjuk. A 15 grammos készülék 6 órányi beszélgetési és 100 órás készenléti időt biztosít – sajnos csak a Bluetooth 1.2 verziójával kompatibilis.
MP3-as zenefájlokat kiváló minőségben hallgathatunk a Duino SB-300 jelű modelljével (11500 forint). A sztereó headset egy különálló Bluetooth vevőegységgel kommunikál a mobiltelefonnal és az MP3-lejátszóval vagy PDA-val, így zenehallgatás közben is készen állhatunk a telefonálására. A 28 grammos nyakba akasztható eszköz 6 órás beszélgetési időt és 160 órás készenléti idő biztosít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.