Bagi Zoltán, a Prestige Financial Zrt. vezető befektetési tanácsadója
Ha most lenne vége az évnek, az S&P 500 indexbe fektetők a mai nappal 25 százalék feletti hozamot értek volna el ebben az évben. Jogosan vethetik fel a kérdést: van-e még innen tovább az év végéig? Mire számítsunk 2025-ben? A választási izgalmak közben alig volt korrekció a vezető amerikai indexekben. Azóta pedig a várható kamatcsökkentések, szabályozási lazítások és más gazdaságélénkítő intézkedések lázában élnek a befektetők és az alapkezelők. A tőzsde előre áraz, sok évtizedes megfigyelés ez.
Donald Trump megválasztott elnök január 20-i elnöki beiktatásától még messze vagyunk, mindamellett a kampányígéretek és a megvalósult intézkedések között a 2016-os ciklusban is nagy volt a különbség. Mégis az elemzőházak sorra emelik meg célárfolyamaikat az idei és következő éves amerikai indexteljesítményekre vonatkozóan.
Fontos elöljáróban leszögezni, hogy az előrejelzések nem megbízható mutatói a jövőbeni teljesítménynek, de mégis érdemes összefoglalni, hogy mire számít néhány nagyobb elemzőház. A Wells Fargo közvetlenül az elnökválasztások utáni, november 8-án közölt részvénypiaci összefoglalójában elismerte, hogy a 2024-es korábbi várakozásaik túl pesszimisták voltak. A piac már október végére teljesítette, amit ők decemberre vártak. A következő év végére 7000 pontra várják az S&P 500-as indexet, amely a mostani szintektől további 20 százalékos emelkedést jelentene. Ugyanakkor figyelmeztettek arra is, hogy az értékeltségek jelenleg magasak, különös tekintettel a kötvénypiaci hozamokra. Az Evercore ISI vezető stratégája, Julian Emanuel november 7-én, a CNBC-nek és más hírcsatornáknak úgy nyilatkozott, hogy nézete szerint már 2025 közepére meglesz a 6600 pontos érték az indexben. Véleménye szerint Donald Trump győzelme katalizátorként hat, melyet az erősödő fogyasztói bizalom és az újra megjelenő spekulatív kereskedési hullám is tovább táplál. A stratéga ugyanakkor hozzáteszi, hogy a jelenlegi értékeltségek magasak. De szerinte történelmi példák mutatnak olyan eseteket, amikor a drága dolgok még drágábbá válnak.
Sokszor már olyan érzésem van, mintha egy antik karórára licitálnának. November 11-én Yardeni, a sok évtizedes tapasztalattal rendelkező elemző 2024 végére 6100 pontos, 2025 végére pedig 7000 pontos S&P 500 indexcsúcsra számított saját előrejelzésében („A New Day In America”). A veterán elemző az évtized végére egyenesen 10 ezer pontra felérő indexre számít. Ehhez azért hozzáteszi, hogy az orosz–ukrán és a közel-keleti konfliktusnak is nyugvópontra kellene jutnia. A Bloomberg értékelése szerint véleménye „uber-bullish”, és az anyagban szereplő 66 százalékos felértékelődési potenciál is mutatja, hogy milyen mértékben optimisták most a Wall Street elemzői. Yardeni annyit tesz hozzá, némileg kiegyensúlyozva véleményét, hogy bár medvepiacra nem számít az évtized végéig, de korrekciók elképzelhetők.
Érdemes kellő óvatossággal kezelni az idézett piaci véleményeket, amelyek jól reprezentálják az általános, inkább hurráoptimista hangulatot. Én a 2024-es, 2025-ös előrejelzésekkel kapcsolatban egyelőre szkeptikus vagyok, hiszen még a legvadabb bikapiacokon is szokásosak a hosszabb korrekciók, és mind a makrogazdaság, mind a fiskális politika változásai tartogathatnak előre nem látható fordulatokat. Ami a 2024-es évet illeti, meglátásom szerint a nagy piaci szereplőknek nem áll érdekében, hogy nagyobb tételeket adjanak el év végéig. A gépi kereskedési adatok azt mutatják, hogy a CTA-k az automatizált modelljeikkel a vételi oldalra álltak be.
Nagyon sok kérdés merül fel a jövővel kapcsolatban, a fenti piaci vélemények pedig úgy tűnik, inkább csak arra alapoznak, hogy republikánus többséget hozó választással kikerült a politikai kockázat a rendszerből.
Ugyanakkor december végéig várhatóan aktívak lesznek a részvénytársaságok is a visszavásárlásaikkal. Ezek a programok a piaci konszenzusos számítások szerint heti 25–50 milliárd dollár értékben támasztják majd a piacot. Minden kisebb visszaesést a UBS elemzőház előrejelzése szerint havi 150-200 milliárd dolláros automatizált kereskedési hullám használhat ki vételre. Az év végi ralit a szokásos szezonalitás is támogatja, hiszen az S&P 500 negyedik negyedéves teljesítménye általában pozitív, ha az első három negyedévben emelkedett a piac. Ilyenkor különösen jellemző a novemberi felülteljesítés, mivel az éves eredményt az intézményi kereskedők hedge pozíciók nyitásával védik.
Ennyi információból nem lehet kiegyensúlyozott képet kapni, de a piaci szereplők konszenzusa most ezt mondja: „Lehet, hogy előbb vagy utóbb már csillapodik a hurráoptimizmus, és majd eljöhet a korrekció ideje, de most több tényező is arra utal, hogy az idei évre eldőlhetett az amerikai részvénypiac sorsa.”
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel, és azt a PFN Prestige Financial Zrt. az Erste Befektetési Zrt. közvetítőjeként készítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.