Az Európai Unióban kiemelt szerepet kap a férfiak és a nők közötti egyenlő bérezés kérdése, melyben fontos dátum az Egyenlő Díjazás Európai Napja, ami idén november 15. péntekre esik. Ez az időpont az a választóvonal, amikortól a férfi és a női bérek közötti különbség miatt az év fennmaradó részében a nőknek pluszban kellene dolgozniuk ahhoz, hogy ugyanazért a munkáért ugyanannyit keressenek az adott évben, mint a férfiak.
Az Európai Bizottság megállapította, hogy az Európai Unióban
a nők fizetése még mindig 13 százalékkal kevesebb a férfiakénál, azaz a nők bére ugyanarra a munkára vetítve a férfiakéhoz képest eurónként csak 0,87 euró.
Napjainkban a nagyvállalatok vezetői között a nők aránya fokozatos növekedést mutat, de még mindig messze van a nemek közötti egyenlőségtől. A világ közepes fejlettségű országaiban a felső vezetői pozíciók 33,5 százalékát töltik be nők, amely minimális, 1,1 százalékpontos növekedést jelent a tavalyi 32,4 százalékhoz képest.
A jelenlegi növekedési ütem mellett a két nem 2053-ban kereshet ugyanannyi pénzt
– írja hazánk legnagyobb üzleti klubja, a Bizalmi Kör.
Az utóbbi években egyre több figyelmet kap a nemek közti egyenlőség a vállalatvezetésben, hiszen egyes kutatások szerint a diverzitás pozitív hatással lehet a szervezeti teljesítményre is. A Fortune 500 listáján szereplő vállalatok körében 2024-ben már 52 női vezérigazgatót van, akik az összes vezető 10,4 százalékát alkotják. Ez pozitív változás.
Világszerte a nők
Hazánkban a női vezetők aránya viszonylag alacsony, lényegesen alacsonyabb a globális átlagnál, és az EU-s céloktól is elmarad.
Tavaly Magyarországon a nők
A Bizalmi Kör fontos célkitűzése a női vezetők elfogadottságának erősítése Gangel Péter alapító szerint a női vezetők és általában a cégvezetők jólléte a magyar gazdaságra is pozitív hatással van.
A Bizalom Gálán a cégvezetők saját maguk közül választják meg az év legjobb vállalkozóit, melynek köszönhetően abszolút szakmai döntés születik. A Leader Of The Year női kategória korábbi győztesei úgy vélik, hogy a plusz inspiráción és motiváción túl még nagyobb szakmai hitelességet eredményezett nekik a díj.
A díjat tavaly Kiss Krisztina, a Ködmön Könyvelőiroda ügyvezető tulajdonosa nyerte el. Ő úgy véli, hogy a díj nagymértékben hozzájárult a szakmai hitelességének megerősítésében. „Nem csupán inspiráló volt, hanem katalizátorként is működött a cégem további növekedéséhez. Lehetőséget adott arra, hogy szélesebb körben osszam meg a vállalkozásom értékeit és misszióját, új kapcsolatokra tegyek szert, és még nagyobb lendülettel haladjak a tovább a céljaim megvalósítása felé.”
Az idei jelöltek között van Heizer Anita, Petricsek Ildikó, Zsolt Orsolya és Szántó Linda.
Bérszakadék: hamarosan perre mehetnek a nők, ha kevesebbet keresnek a férfiaknál
Új korszak jön a munka világában: egy európai uniós irányelv szerint meg kell szüntetni a nemek közötti bérszakadékot. Ennek érdekében az unió kötelezi a cégeket, hogy kiegyenlítsék a juttatásokat a férfiak és a nők között. A jogszabály értelmében bárki kikérheti majd a munkáltatójától a vele azonos munkakörben dolgozók béradatait, és indokolatlan eltérés esetén bíróság elé viheti az ügyet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.