BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Háborús kilátások: egyre biztosabb, hogy Zelenszkijék pozíciója romlani fog Trump elnöksége alatt

Miközben Ukrajna tétovázik, egyre nehezebb helyzetbe került. Elemzők azt valószínűsítik, hogy Kijev fokozná követelését, még több támogatást szeretne kicsikarni a Nyugattól, és minden maradék erejét összeszedi, hogy a fronton sikereket érjen el, és minél erősebb pozícióból induljon a tárgyalásokon Oroszországgal. Ami pedig Amerikát illeti, következő elnöke, Donald Trump még nem tett érdemi nyilatkozatot, miként fog „24 óra alatt tűzszünetet teremteni”, de elemzők szerint a megválasztása egyértelműen gyengíteni fogja Zelenszkij, és a jelenlegi ukrajnai vezetés pozícióját.

Európában a legnagyobb figyelem jelenleg Donald Trumpra és jövőbeli Ukrajna-politikájára irányul. Azt követően, hogy az amerikai elnökválasztásokat magabiztosan megnyerte – és melynek eredményeként január 20-án beiktatják –, még nem tett érdemi nyilatkozatot arról, miként is képzeli el beváltani azt az ígéretét, mely szerint „24 óra alatt tűzszünetet teremt”. Általános elemzői vélemény, hogy így vagy úgy, de Kijev, illetve a Zelenszkij-féle vezetés pozíciója a Trump-elnökség alatt romlani fog.

Zelenszkij, Trump, ukrajnai háború
Elemzők szerint a Zelenszkij-féle vezetés pozíciója a Trump-elnökség alatt romlani fog / Fotó: AFP

Ez ráadásul egy olyan helyzetben következik be, amikor az ukrán csapatok kivonulásra, védekezésre szorulnak: a kurszki betörés kudarca egyre nyilvánvalóbb, és az sem biztos, hogy a gyakorlatilag ügyvezetővé váló – de a döntéseket meghozó, és azokért felelősséggel tartozó – Biden-kormányzat képes lesz az elnöki lehívási jogok alapján még lehetséges hatmilliárd dolláros, elsősorban Ukrajnának szánt maradék-alap mobilizálására. Moszkva pedig kihasználja a tétovázást és hatalmas erőkkel támad, meg akarja roppantani az ukrán haderő gerincét.

Ukrajna kérdésében Oroszország nem hajlandó lényeges engedményekre, ezt legutóbb Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő is megerősítette. Hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy nem állnak készen a tárgyalásokra, de a náluk, és Ukrajnában élő orosz kisebbség érdekeit figyelembe kell venni. Ezzel tulajdonképpen elismerte, hogy a megbeszélések esetleges megindulása nem garantálja

  •  sem Ukrajna területi egységének (az 1991-es állapot) visszaállítását,
  •  sem a jelenlegi helyzet (a csapatok által ellenőrzött területek) konzerválását.

Lehetséges ugyanakkor, hogy az oroszok újabb feltételeket szabnának a tárgyalások folyamán. Ehhez az alapot Moszkva jóval kedvezőbb katonai helyzete, az ukránokkal szembeni gyorsuló területfoglalása adja meg.

Szóba jött megint, hogy Ukrajna és Oroszország között ütközőzónát hoznának létre – mégpedig ukrán területen.

Ez a terv azonban legalább annyira homályos, mint a Trump hasonló, 800 mérföldes (körülbelül 1300 kilométeres) ütközőzóna-elképzelése. Hogy honnan jön a 800 mérföldes terület, nincs rá magyarázat.

Idén ugyanis lényeges frontszakaszok nem nyíltak meg, míg egy éve a The Washington Post még 600 mérföldes (körülbelül 1000 kilométeres) összes déli és keleti frontvonalról írt. A Donald Trump környezetéből szerzett információk szerint NATO-csapatok ellenőriznék a zónát, de ebben az Egyesült Államok nem venne részt. A Trump-elképzelés másik sarokpontja, hogy Ukrajna két évtizedig lemondana a NATO-csatlakozásról. Fontos eleme a témának, hogy az ukrán vezetés magja és Volodimir Zelenszkij is elnök elutasítja az elképzelést. Az orosz ellenzéki Meduza szerint mindaz, amit jelenleg tudunk Trump elképzeléseiről, több, mint aggasztó Kijev számára.

Zelenszkij, Trump, ukrajnai háború
Három részre szakadt az EU az ukrajnai háborút illetően / Fotó: AFP

Európa szerepe ellentmondásos a jövőt illetően. A fő kérdés: 

képes-e Brüsszel, az Európai Unió átvenni a láthatóan visszahúzódó, a Csendes-óceán nyugati térségére, valamint a Közel-Keletre figyelő USA-tól a katonai és pénzügyi vezető szerepét az Ukrajna-támogatásban. 

A válasz: aligha. Az EU államai – mindenekelőtt a kulcsfontosságú Németország – a recesszió szélén táncolnak. Nincs változás a megosztottságban sem. Marad a három részre szakadt unió:

  • a háborút bíráló „békepártiak” (elsősorban Szlovákia, Magyarország), 
  • az ingadozók (az EU-államok többsége, beleértve a németeket, franciákat, olaszokat) és 
  • az elkötelezett támogatók (Skandinávia, a Baltikum, Lengyelország) 

meghatározta struktúra.

Egy lépést tett a problémamegoldás felé Németország: Olaf Scholz kancellár december 11-én veti fel a Bundestagban a bizalmi kérdést, amelyről néhány nappal később, 16-án szavaznak. Az új választásokat már jövő február 23-án megtartják. Ezzel a menetrenddel az államelnök, Frank-Walter Steinmeier is egyetért. Ez a „német kérdés” belpolitikai oldala. A gazdaság helyzete katasztrofális, a versenyképességi listán Berlin a hatodikról a 24. helyre esett vissza.

Franciaország – a pozícióját meglepően szívósan őrző, sokak által bukottként jellemzett Emmanuel Macron elnök vezetésével – viszont tartja magát korábbi álláspontjához, hogy Európa költsön jóval többet a fegyverkezésre, így függetlenedjen az Egyesült Államoktól. Hogy ez miképpen egyeztethető össze a NATO működésével, az európai közös haderő felállításának politikai , gazdasági és katonai vonatkozásaival, egyelőre nem világos.

Zelenszkij, Trump, ukrajnai háború
Ukrajna minden erejét összeszedi a tárgyalások előtt, hogy siker(eke)t érjen el a fronton / Fotó: AFP

Ukrajna tétovázik, kétségbeesett helyzetbe került. A Deutsche Welle orosz nyelvű adása a Reuters-elemzésére hivatkozva azt valószínűsíti, hogy Kijev fokozná követelését, még több támogatást szeretne kicsikarni a Nyugattól, és minden maradék erejét összeszedi, hogy sikereket érjen el a fronton, és minél erősebb pozícióból induljon a tárgyalásokon Oroszországgal.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.