Csökkenő profitjuk ellenére a harmadik negyedévben is kitömték befektetőik zsebeit a legnagyobb amerikai olajfinomítók.
A részvényvisszavásárlások és osztalékfizetés formájában adott részvényesi juttatások annak dacára maradtak fókuszban a nagy olajipari vállalatoknál, hogy a gyengülő üzemanyagkereslet és a szűkülő finomítói árések következtében nyereségük jelentősen csökkent az időszakban.
Az amerikai olajfinomítók a Reuters számításai szerint részvényenként mindössze 25 cent profitot termeltek az idei harmadik negyedévben, ami eltörpül a tavaly ilyenkor elkönyvelt 4,75 dollárral szemben. Ez azonban láthatóan mégsem akadályozta meg a szektor három legnagyobb amerikai szereplőjének a Marathon Oil, a Valero Energy és a Phillips 66 kedvét, hogy együttesen 5,2 milliárd dollárt juttassanak vissza részvényeseiknek osztalék vagy sajátrészvény-visszavásárlásokon keresztül. A befektetői apanázsra fordított összeg csak kismértékben maradt el az előző negyedévben kifizetett 5,9 milliárd dollártól, de nem tűnik drámainak a visszaesés a tavaly ilyenkor kiszórt 6,5 milliárd dollárhoz képest sem.
Bár a nagy finomítók nem voltak immunisak a finomítói piac visszaesésére, mégis képesek voltak pozitív cash flow-t termelni
– magyarázta Paul Cheng, a Scotiabank elemzője a hírügynökségnek.
A Marathon idén már három milliárd dollárt fizetett ki részvényeseinek, részvény-visszavásárlási programját pedig öt milliárd dollárra emelte.
A Valero Energy 907 millió dollárt osztott vissza a harmadik negyedévben a részvényeseinek, annak ellenére emelve az összegen, hogy profitja 86 százalékkal zsugorodott a szeptember végén zárult három hónapban.
A houstoni székhelyű Phillips 66 1,3 milliárd dolláros részvényesi juttatást folyósított azzal együtt is, hogy megugró költségei és a gyengébb piaci környezet miatt profitja a tavalyi 2,1 milliárdról 321 millió dollárra morzsolódott.
A Marathon és a Valero részvényei 6-6 százalékkal drágultak idén, a Phillips 66 kurzusa pedig 3,5 százalékkal került lejjebb. Ezzel a három nagy finomító jelentősen alulmúlja az S&P 500 energia alindexének 13 százalékos emelkedését. Úgy tűnik, a bőkezű juttatások önmagukban nem voltak elegendőek a részvényesek bizalmának elnyeréséhez.
Sok elemző arra számít, hogy a finomítói haszonkulcsok a negyedék negyedévben is gyengék maradnak, és hogy a szektor cégei közül több is mérsékli a részvény-visszavásárlásokat.
„Természetesen, ahogy a nyereség és a cash flow csökken, a részvény-visszavásárlásoknak is csökkenniük kell” –hangsúlyozta a Scotiabank elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.