A társaság ráadásul nem csupán az árbevétel tekintetében az első: a legnagyobb adózott eredmény mellett a legnagyobb exportbevétellel és saját tőkével is ő büszkélkedhet a 2007-es adatok alapján. (Egy kicsit nagyobb árbevétellel már a globális elitbe is be lehetett volna kerülni: a Fortune 500-as listájának utolsó helyezettje, az egyesült államokbeli Fluor építőipari társaság a múlt évet 16,69 milliárd dolláros árbevétellel zárta.)
Az elmúlt héten jelentek meg a HVG Top 50-es és a Figyelő Top 100-as listái; az adatokat az előbbihez a Creditreform, az utóbbihoz a Dun & Bradstreet szolgáltatta. Az árbevétel szerinti első kilenc helyezett mindkét rangsorban ugyanaz – a „pontszerző” helyeken az Audi Hungária, az E.On Földgáz Trade, a Philips Magyarország, a Magyar Telekom és a GE Hungary –, az első eltérés ezután következik: a Tesco Global Áruházak csak a HVG listáján szerepel, a Figyelőnél tizedik Samsung Electronics így itt a tizenegyedik lett.
Mindkét összesítésből hiányzik ugyanakkor az ország – feltehetően – harmadik legnagyobb árbevételű cége, a Nokia Komárom Kft. A nyári adatszolgáltatástól notóriusan elzárkózó társaság 2006-ban 1093 milliárd forintos árbevételt ért el, szinte biztosra vehető tehát, hogy 2007-es eredménye is dobogót ér. Diszkrétek a hazai kiskereskedelmi láncok is: míg a Spar, a Metro és az Auchan a HVG-nek és a Figyelőnek is megadta az adatait, addig a CBA, a Co-op Hungary és a Reál Hungária esetében egyelőre a piackutatók becslésére kell hagyatkoznunk.
Az ACNielsen és a Trade Magazin – a HVG által is idézett – adatai szerint a CBA 525 milliárd, a Co-op 440 milliárd, a Reál pedig 331 milliárd forintos forgalommal zárta az évet, ezekkel az eredményekkel mind a három társaság az első húszban szerepelne. (A jövő évi lista egyik nagy előrelépője mindazonáltal a Spar lesz, amelynek bevételéhez a nemrégiben megvásárolt Plus lánc várhatóan 100 milliárd forint körüli tétellel járul majd hozzá.)
Az energiaszektor immár hagyományosan jól szerepel, a Figyelő 100-as listáján az ágazatot 13 cég képviseli, ezek pedig átlagosan négy-négy helyet léptek előre. A társaságok árbevétele átlagban 7,6 százalékkal emelkedett úgy, hogy a Mol mellett – döntően a piaci gázárnál alacsonyabb közüzemi díjak és az enyhe tél miatt – visszaesést könyvelt el az E.On Földgáz Trade és a Panrusgáz is. Az építőipar mélyrepülésével ugyanakkor a legnagyobbak sem tudtak mit kezdeni. A HVG Top 50-esébe egyedül a Strabag került be – ez elit legnagyobb, 27 százalékos árbevétel-csökkenésével. A Figyelőnél több mint tíz helyezéssel lépett hátra a Hídépítő és több mint hússzal a Colas-Hungária és a Betonút.
A HVG adózott eredmény szerinti listáján az árbevételi rangsorból értelemszerűen kimaradó pénzintézetek is helyet – és igencsak jó helyeket – kaptak. Az OTP Bank 209 milliárd forinttal a Mol és az Audi között a második helyen végzett, az első 25-ben a szektor tíz társasággal képviselteti magát.
A legnagyobb foglalkoztatók listájának élmezőnye tavaly óta nemigen változott; közel 36,5 ezer fővel a Magyar Posta vezet a több mint 33 ezer embernek munkát adó MÁV és a 31 ezer alkalmazottal rendelkező OTP előtt. (A Mol ebben a sorban „csak” az ötödik.) Kiemelkedő a Magyar Suzuki előrelépése: a cég több mint másfélszeresére növelte létszámát, ennél impozánsabb mutatót csak a Pick Szeged könyvelt el – a Délhús beolvasztásának eredményeként.
További részletek itt olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.