BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi az igazság a mobiltelefonok sugárzásával kapcsolatban?

Nincs általánosan elfogadott tudományos bizonyíték a mobiltelefonos bázisállomások ártalmasságára, de a kétkedőket ez nem győzi meg - írja a HVG.

- Van ugyan nemzetközileg elfogadott határérték, ami fölött káros lehet az RF sugárzás, de mindennapokban ennek csak töredéke érheti az embereket. Magyarországon mintha kevésbé félnének az emberek a bázisállomások sugárzásától, mint egyik-másik nyugat-európai országban – mondta Thúróczy György, az Országos Sugárbiológiai és Sugáregészságügyi Kutató Intézet főosztályvezetője.

Ezt látszik alátámasztani, hogy idehaza nemigen van nyomuk olyan termékeknek, amelyekhez hasonlókról alig leplezett iróniával számolt be tavaly tavasszal a Der Spiegel magazin. Elektromosan vezető anyagból készült tapéták, fémréteggel bevont ablakok, rézdrótokkal átszövött függönyök árnyékolják annak a lakását, akik túl erősnek vélik a tudomány által ártalmatlannak minősített sugárzást. Maguk a panaszok viszont – fejfájás, álmatlanság, depresszió – valódiak lehetnek.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) létező tünetegyüttesként tartja számon az elektromágneses túláérzékenységet, és megértéssel kezeli az érintettek szenvedését. A bázisállomások tudományos szemmel nézve annyira ártalmatlannak tűnnek, hogy a WHO honéapján olvasható legutóbbi, 2006. májusi tájékoztató szerint nem várható olyan adat, amely mégis egészségügyi hatásokat mutat ki.

A bázisállomások közelében mégis több országban is riadalmat keltett, hogy megszaporodtak a daganatos betegségek. A WHO tájékoztatója szerint azonban ennek egyszerű statisztikai magyarázata van.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.