A Washingtoni Egyetem kutatói a gerincsérült betegekre összpontosítottak. Esetüknek a mozgást elindító "parancsok" nem képesek eljutni az agyból a megfelelő testrészhez, mivel az útvonaluk megszakad.
A tudósok most majmokon kísérletezve bebizonyították: mesterséges interfésszel is megvalósítható az agyi jelek közvetlen eljuttatása a testrészekhez – írja a BBC. Lent a New Scientist korábbi felvétele látható, amelyen egy majom közvetlenül, agyi jelekkel irányít egy robotkart.
Az "agy-gép interfésznek" nevezett szerkezet segítségével a kutatók a majmok agyának jeleit egy vezetékrendszeren keresztül eljuttatták a megbénult testrészhez, amely így visszanyerte mozgási képességét. A korábbi kutatások igazolták, hogy még a teljesen lebénult betegek is képesek a végtagok mozgatását célzó agyi jeleket generálni, akár évekkel a mozgás képességének elvesztése után is. Ha az agyi interfész sikeresnek bizonyul, emberek tömegei nyerheti vissza mozgási képességüket mesterséges végtagok használata nélkül.
Ráadásul a technológia elég fejlett ahhoz, hogy finoman koordinált mozgásokat is átvigyen, például csak a vádli egyik izmát mozgassa járás közben. A lehetőségeket tovább bővíti, hogy a majmokkal végzett kísérletek az agy rendkívüli rugalmasságát mutatták ki.
A tapasztalatok szerint az állatok szinte bármelyik agysejtjüket rá tudták venni arra, hogy a mozgással kapcsolatos parancsokat adjon. Vagyis nem csak az eredetileg a mozgást irányító agyterületet képesek mozgatásra használni, képességeik pedig gyakorlással gyorsan fejlődnek. Ebből az következhet, hogy a mozgatóközpont sérülése esetén sem reménytelen az interfész használata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.