Az 1920-as években alapította az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) pszichiátriai múzeumát Selig Árpád elmeorvos, amely különböző eredetű művekből áll. sA képzőművészeti kollekciót az intézetben kezelt művészek alkotásai, valamint a nem hivatásos ápoltak terápiás művei alkotják, amelyek az OPNI bezárásáig az intézetben kaptak helyet. Az értékes alkotásokat, amelykehez orvostörténeti emlékek és dokumentumok is kapcsolódnak az egészségügyi miniszter és a Magyar Tudományos Akadémia elnökének megállapodása alapján - mától az akadémia gondozza. Az ünnepéyes átadáson Székely Tamás egészségügyi miniszter és Pálinkás József az MTA elnöke méltatta az értékeket.
A csaknem ezer darabot számláló gyűjteményt az MTA rendelkezésére álló Teréz körúti Batthyány-Palotában (Teréz krt. 13. sz.) kialakított múzeumban helyezik el. Az Egészségügyi Minisztérium a muzeális tárgyak fogadási feltételeinek kialakításához egyszeri tízmillió forintos támogatással járult hozzá. A kialakított múzeum első sorban kutatóhelyként szolgál majd és rendszerint előzetes bejelentkezéssel lesz látogatható. A laikus közönség számára is elérhetővé teszik időszakos nyilvános tárlatok keretében. A képzőművészeti gyűjteményben többek között Nemes Lampérth József, Zórád Géza, Pál István, Bártfay József Árpád műveit találjuk. Az OPNI utolsó igazgatója, Dr. Nagy Zoltán támogatásával került a kollekció – történeti anyagról lévén szó - közvetlenül a Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Kutatóintézetének kezelésébe, ám Beke László, az intézet igazgatója szoros együttműködést kíván kialakítani minden olyan intézménnyel, amely a pszichiátriai betegségek kezelésére és kutatására szakosodott. Az anyag megfelelő kezelését és tudományos feltárását egy nemzetközi interdiszciplináris tanács felügyeli majd.
A tanács tiszteletbeli elnöke az Egyesült Államokban élő nemzetközi szaktekintély, Jakab Irén, a Pszichiátria és Művészetek Világszövetségének elnöke lesz, elnöke pedig Plesznivy Edit muzeológus, aki két évtizedig gondozta a gyűjteményt. A művészet és a pszichiátria együttműködését kívánja előmozdítani az a konferencia is, amelyre november 4-én kerül sor a Magyar Nemzeti Galéria „Art Brut” című kiállítása alkalmából, az MTA Művészettörténeti Kutatóintézet szervezésében, a Magyar Tudomány Ünnepe kiemelt rendezvényeként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.