Nemcsak a gazdaság jelentős egy ország lakosságának egészségi állapotában, de fordítva is igaz, a lakosság egészségi állapota is jelentősen meghatározza az adott ország gazdaságát – mondta Ádány Róza, a Debreceni Egyetem professzora a parlamentben ma rendezett nyílt napon. A tanácskozást az Országgyűlés egészségügyi bizottsága kezdeményezte annak kapcsán, hogy félidejéhez érkezett a tízéves népegészségügyi program. Sokat tettünk, de nem eleget az elmúlt öt évben a hatékony betegségmegelőzésben – jelentette ki Kökény Mihály, a bizottság szocialista elnöke. Sikeres szűrővizsgálatokat szervez az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat az emlő- és a méhnyakrák megelőzésében, a vállalkozói és a civilszféra is bekapcsolódott az egészséges iskolai étkeztetés meghonosításába, s népszerűsítették a dohányzásmentes életet. Ez utóbbival kapcsolatban Szili Katalin, az Országgyűlés szocialista elnöke megjegyezte: el kellene gondolkodni a képviselőknek azon, szabad-e úgy szigorítani a nemdohányzók védelméről szóló törvényt, hogy önmaguk nem tartják be a jogszabályt.
A Magyar Önkormányzatok Szövetségét képviselő Bábiné Szottfried Gabriella, Sződliget polgármestere arra figyelmeztetett: amíg 2003-ban 2 milliárdot fordított a szaktárca népegészségügyi programokra, az idén ennek a negyedét, így egy lakos betegségmegelőzésére csupán 58 forint jut évente. S miután a népegészségügyi program forráshiányos, nem tud megfelelő segítséget nyújtani a településeknek, így a kedvezőtlen bevételi lehetőségekből gazdálkodók nem pótolhatják a hiányt. Hazánkban is egyre több gazdasági társaság ismeri föl: egészséges munkaerő híján nincs gazdasági növekedést. Így a vállalatokon belül, de az ország egészét tekintve is számolni lehet a társadalmi szerepvállalásukkal. Az egészség megőrzése az egyéntől megfelelő odafigyelést, a kormányzattól a hatékony szűréseket lehetővé tevő egészségügyi ellátórendszert, az üzleti szférától pedig anyagi és szakmai támogatást kíván – mondta Záray László, a Lilly Hungária Kft. munkatársa.
A felvilágosító programokat folytat a méhnyakrák, a dohányzás és a cukorbetegség enyhítése érdekében. Kapás Zsolt, az Egészségtudatos Munkahelyekért Egyesület elnöke szerint ösztönözni kellene a munkahelyeket a dolgozóik egészségfejlesztésében. Ám kifogásolta, hogy amíg a népegészségügyi program indulásakor pályázatot írtak ki az egészséges munkahelyek megteremtése érdekében, két éve nincs ilyen ösztönző. Pedig a munkáltatók a munkavédelmi kiadásokon felül több, mint másfél milliárd forintot fordítottak e célra. Mikola István, a parlament egészségügyi bizottságának alelnöke is úgy látja, érdekeltté kell tenni a munkáltatókat a foglalkoztatottak egészségének megőrzésében.
A tanácskozáson Székely Tamás egészségügyi miniszter úgy fogalmazott: az utóbbi években nőtt, de még mindig alacsony a születéskor várható élettartam, viszont magas például a rákban, vagy a szív és érrendszeri betegségekben elhunytak száma. A gazdasági és kulturális fejlettség, az egészségügy rendszer, a hozzáférés lehetőségei közelítenek a fejlett országokhoz, ám a halálozási mutatók a fejletlen régiókhoz állnak közel. Ennek egyik oka az egészségtelen életmód. A felnőtt férfiak 41, a nők 26 százaléka dohányzik. a férfiak 18, a nők 3 százaléka nagyivó, a felnőttek 33 százaléka túlsúlyos. Ezeket a folyamatokat kell visszafordítani, s a népegészségügyi programokkal segíteni az egészségfejlesztést. E célra jelentős anyagi forrásokat biztosítanak az uniós források, amelyekből képzési programokra is fordítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.