Hanoitól egyórányi autóútra található Vietnám egyik műanyag-újrahasznosító „kézműves faluja”, ahol kezelik a Japánból, az Egyesült Államokból és Európából érkező hulladékot. Ez egyre nagyobb problémát jelent, és nem csupán az ország számára, amely jelentős szereplő a műanyaghulladék-piacon.
A héten kezdődnek az egyeztetések az ENSZ égisze alatt Dél-Koreában azokról az új globális szabályokról, amelyek korlátozzák majd a műanyaghulladék-kereskedelmet, amelynek az értéke 3,8 milliárd dollárt ért el tavaly. (Egy dollár 389,9 forint.)
Vietnámon belül is szigorúbban szabályozzák jövőtől a behozatalt, ahogyan a másik fontos piaci szereplő Malajziában is. A két délkelet-ázsiai ország fontos importőrré vált 2018 óta, amikor az addig első helyen álló Kína betiltotta a műanyag hulladék behozatalát. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint 2022-ben
Vietnám volt a 4. legnagyobb importőr, és amiatt ma már ott tartanak, hogy problémákat okoz a saját műanyag hulladékuk újrahasznosítása is.
A jövőre életbe lépő korlátozások ugyan csökkenthetik a behozatalt, az illegálisan működő telepek miatt azonban szakértők és illetékesek szerint nehéz lesz követni, mennyi hulladék érkezik az országba és abból mennyit hasznosítanak újra.
A vietnámi műanyag-újrahasznosítási kapacitás több mint egynegyede a Minh Khaihoz hasonló kézműves falvakban összpontosul a Világbank egy 2021-es jelentése szerint. Feldolgozni azonban akkori becslések szerint csak 300 000 tonnányi importált hulladékot tudtak. Ehhez képest tavaly 420 ezer tonna érkezett, 11 százalékkal több, mint 2022-ben, emlékeztetett tudósításában a Reuters.
Az újrahasznosítást nehezíti, hogy a műanyag hulladék 70 százaléka válogatatlanul érkezik, és ezt a munkát az országon belül sem tudják megfelelően elvégezni. Az importált hulladék ugyanis – bár jobb minőségű műanyag a hazainál – gyakran organikus szeméttel szennyezett, ami megnehezíti vagy egyenesen lehetetlenné teszi a kezelését.
Az eredmény: becslések szerint csak az import egyharmadát hasznosítják újra.
A többi egészségtelen lerakókban végzi,
15 százaléka pedig a környezetbe és az óceánokba kerül,
állítja a Természetvédelmi Világalap (WWF) tavalyi jelentése.
Hasonló a helyzet máshol is, csalókák a műanyag-újrahasznosítás hivatalos statisztikái, még az éllovas Dél-Korea is szebb képet fest a valóságosnál. Iparági és kormányzati források, valamint aktivisták szerint a műanyag jelentős részét nem hasznosítják újra, néha pénzügyi okokból. Egy 2017-es tanulmány szerint világszerte a műanyag hulladék több mint 90 százalékát lerakják vagy elégetik, mert nincs olcsó módja az újrahasznosításának.
Az Európai Unió is ezért exportálta a műanyag hulladékát szegény országokba. Ezt a politikát csak most vizsgálták felül, 2026 közepétől már nem szállítanak többé olyan típusú szemetet harmadik országba, ahol azt nem képesek megfelelően feldolgozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.