Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
A befektetési célú lakásvásárláskor számításba vett kétféle hozam, a bérleti díj, illetve a lakásárak változásából származó profit egyaránt növekedett, a javulásban nagy szerepet játszott többek között a javuló kamatkörnyezet – derül ki az MBH Jelzálogbank legfrissebb ingatlanpiaci elemzéséből.
A lakásbérleti piacon 2024-ben is folytatódott az áremelkedés, jelentős eltérésekkel,
A lakásárak változásából eredő hozam meggyőzően alakult az elmúlt években, még
a 2023 és a 2024 első negyedéve közötti, alacsonyabb kereslettel jellemezhető időszakban is 6 százalékkal emelkedtek az árak az MBH Lakásárindex szerint.
Három év alatt 47 százalékkal, ötéves időtávon 77, tíz év alatt pedig több mint 300 százalékkal nőttek az árak, ami évesítve 14, 12, illetve 15 százalékos hozamot jelent.
Az MBH Lakásárindex elemzői szerint a jelenlegi ingatlanárak és bérleti díjak mellett – ha a vásárlást 50 százalékban hitelből finanszírozzák, és az ingatlanárak évente három százalékkal emelkednek:
A fővárosban a vizsgált helyszínek közül
a pesti belvárosban érhető el a legmagasabb nyereség,
a VII. kerületben 8,1 százalékos a sajáttőke-arányos hozamszint, de nem sokkal marad el ettől például a XIII. kerület sem, ahol 8 százalék.
Az új lakások esetében 2,9 és 6,3 százalék között alakult a sajáttőke-arányos nyereség a fővárosban az MBH Jelzálogbank adatai szerint.
„Ezek a hozamszintek jelentős, akár több mint három százalékpontos növekedést jelentettek 2023-hoz képest, amiben nagy szerepet játszott például a kedvezőbb kamatkörnyezet” – mondta Nagy Gyula, az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója, hozzátéve, hogy
a lakásárak következő évre várt emelkedésének szintje magasabb lehet az óvatos számítások során alkalmazott 3 százaléknál.
A bérleti díjak jövőbeli alakulását, ezáltal a hozamokat egyelőre nem ismert mértékben befolyásolhatja a rövid távra kiadó ingatlanokhoz kapcsolódó szabályozás szigorítása.
Budapesten az AirDNA adatai szerint több mint 11 ezer aktívan hirdetett szálláshely található, a bnbinfo.hu szerint 12 450 ezer hivatalosan üzemelő van, de a valós szám ennél azonban magasabb lehet, mivel sokan nem hivatalosan hirdetik ingatlanjaikat.
Ugyanakkor a 2022-es népszámlálási adatok szerint
A hitelintézet szakértői kiszámolták, hogy
a rövid távú lakáskiadás korlátozásának hatására akár 10 százalékkal is emelkedhet a tartósan bérelhető lakások hivatalos száma Budapesten,
a hozamok azonban hosszabb távon még így is két számjegyűek maradhatnak.
Jövőre a lakáspiaci fellendülést ösztönözheti a tavasszal lejáró, inflációkövető állampapírok következtében meginduló tőkeáramlás, amelynek egy része várhatóan az ingatlanpiacra áramlik, valamint az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetősége és az új hiteltermékek – értékelte a helyzetet Soós Csaba, az MBH Bank lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója.
Áremelkedés réme hajtja már most a lakásvásárlókat: mi történik és miért a piacon?
Farkast kiáltanak egyre többen az ingatlanpiacon, mondván, a jövőre megcsappanó állampapírkamatok miatt akár ezermilliárd forintnyi szabad tőke megjelenésére van esély, ami jelentős kereslet- és áremelkedést okoz majd. Egyelőre sem árrobbanás, sem számottevő drágulás nincs, de a kiárazódás veszélye sokakat késztethet előrehozott vásárlásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.