A köztestület elemzése szerint a gazdálkodói veszteségek veszélybe sorolhatják a jövő évi termelést is, mivel az agrárvállalkozások visszafogják növényvédelmi, műtrágyázási és vetőmagkiadásaikat. A köztestület arra kéri a kormányt, hogy indítson be állami kukoricafelvásárlást, illetve ösztönözze a közraktározást támogatott hitellel és a raktározási díj szubvencionálásával.
A kamara szerint a kabinetnek a „lehető leghatásosabb módon” az Európai Unióhoz kellene fordulnia, hogy a közösség adjon tonnáként 30-40 eurós (7,5-9 ezer forint) fuvartámogatást a tengerrel nem rendelkező tagországok - így Magyarország - kukoricaexportjához. Emellett Brüsszelnek növelnie kellene a 700 ezer tonnában maximált intervenciós felvásárlási kukoricakeretet is. Az ágazati érdekképviseleti és szakmai szervezetek a közelmúltban egységesen tettek válságkezelési javaslatot az agrártárcának - mondta a VGO-nak Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára. Így a MOSZ egyetért a kamarai javaslatokkal. Értesüléseink szerint a minisztérium kötelezettséget vállalat arra, hogy a javaslatokat továbbítja Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztosnak.
A kamara felmérései szerint ma nincs jele annak, hogy a piaci helyzet az év végéig megváltozhat. A kukorica tonnánkénti felvásárlási ára ma 18-24 ezer forint között mozog, szemben a tavalyi 50-60 ezerrel. Az úgynevezett euróbúza ára 30-36 ezer, a takarmánybúzáé 20-25 ezer, az árpáé 21-26 ezer forintra esett a hazai piacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.