„Egyelőre nem érezhető Magyarországon az az ötmillió köbméteres gázimport csökkenés, amelyet az ukrán szállító jelzett az FGSZ Földgázszállító Zrt-nél” – válaszolt a Világgazdaságnak Zsuga János, a társaság vezérigazgatója. Ha majd megérződik az ötmillió köbméteres mínusz, akkor a tárolókból a mostani, napi 28 millió köbméter helyett napi 33 milliót kell kivenni. Ez bőven belefér, hiszen az E.On Földgáz Storage Zrt. tárolóinak együttes napi kitárolási kapacitása 51-52 millió köbméter. Magyarországon egyébként a pénteki gázigény 62-64 millió köbméter, amit a tárolók mellett saját termelésből és importból elégítenek ki a gázellátásért felelős gázcégek.
„A szerződés szerint a Naftohaz Ukrajininek napi 37 millió köbméter gázt kell Magyarországra küldenie itteni felhasználásra és tranzitra, 48 plusz/mínusz 1 bar nyomáson. Most viszont – mint azt a Naftohaz Ukrajini előzetesen bejelentette -, a nyomás e sávon kívülre, 47 bar alá csúszott. A hazai ellátás és a tranzit szempontjából ez nem jelent problémát. Mindössze annyi történik, hogy a magyarországi kompresszorokat az eddiginél nagyobb szívóhatásúra kell beállítani”, magyarázta a vezérigazgató. A Naftohaz nem jelezte, hogy további nyomás-, vagy mennyiségcsökkentésre készülne.
Ismert, hogy Ukrajna és Oroszország gázár és a gázszállításhoz kötődő egyéb vitája miatt január 1-jétől Ukrajna nem kap orosz gázt. Van saját termelése és betárolt gáza is, kérdés, mindez elég-e saját igényei kielégítésére. Keleti szomszédunk - ahogyan Oroszország is - az elmúlt napokban többször hangsúlyozta, hogy a vita miatt nem sérül az európai gázellátás. Ukrajna uniós szinten szeretné az ügyet megoldani, Viktor Juscsenko elnök ebben Sólyom László köztársasági elnök támogatására is számít.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.