BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy telefon a képviselőtől és megvolt az engedély - Botrány az FDA körül

Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági felügyelet (FDA) egy most lezárult belső vizsgálat eredményei szerint több esetben kellő tesztelés nélkül, politikusok nyomására engedélyezett egyes gyógyászati eszközöket.

Az ügyet kilenc tudós indította el, akik panaszt tettek az FDA vezetőjénél a felügyelet engedélyezési gyakorlata kapcsán. A szervezet végrehajtott egy belső vizsgálatot, az eredménnyel azonban a panaszosok nem voltak megelégedve, ezért a Kongresszusnak és Barack Obama csapatának is levelet írtak az ügyben – tudósít a New York Times.

A vizsgálat eredményeit még nem hozták nyilvánosságra, de az FDA által készített dokumentumok a lap birtokában vannak. Ezek tanúsága szerint Christopher Shays republikánus szenátor körülbelül egy éve felhívta az FDA-t és az iránt érdeklődött, mikor engedélyezik az iCAD nevű, mellrák diagnosztizálására tervezett képalkotási rendszert. A jelentés szerint a képviselőt a "Fuji szenátorként" emlegették, mert a berendezést a japán cég gyártotta, a Fujifilm Medical központja pedig éppen Shays választókörzetében található.

Shays elismerte, hogy ő áll a gúnynév mögött, de tagadta, hogy befolyásolni próbálta volna a felügyelet munkáját. Mint mondta, "ostobaság lett volna olyasmit engedélyezniük, amiről úgy gondolták, hogy nem alkalmas arra." A Fuji képviselője pedig úgy nyilatkozott, hogy azért kérték a helyi képviselő segítségét, hogy világos legyen számukra az FDA eljárása.

A panaszt benyújtó tudósok szerint a felügyelet megsértette működésének egyik alapelvét, amikor az iCAD-et úgy engedélyezte, hogy azt soha nem tesztelték radiológusok a gyakorlati használatnak megfelelő körülmények között. A szakértő csoport szerint az eszköz tévesen jelez pozitív eredményt és ezzel fölösleges beavatkozásnak, illetve röntgen sugárzásnak teszi ki a betegeket.

Az FDA kritikusai szerint a felügyelet a legtöbb engedélyezésre váró terméket a legegyszerűbb tesztnek veti alá, ahelyett, hogy – a szabályoknak megfelelően – az újdonság és komplexitás alapján döntene a tesztek mértékéről. 2007-ben több mint háromezer engedélyt adtak ki egyszerűsített eljárással és mindössze 41 berendezés ment át a legszigorúbb teszteken.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.