BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erős átrendeződés indul az idén

„A részvényekben és a befektetési alapokban megingott a bizalom, s vállalkozás alapítására sem a legmegfelelőbb a gazdasági klíma, ezért a válság idején sokan keresik a minél biztonságosabbnak tartott lehetőségeket, vagyis az ingatlant. Ugyanakkor azok is sokan lesznek, akik el akarnak adni. Így joggal számíthatunk arra, hogy a befektetési piac jelentősen átrendeződik. Ennek eredményeképpen a használt lakások piacán a kínálat felé billenhet a mérleg nyelve, az új építésűeket tekintve azonban többé-kevésbé kiegyensúlyozott lesz a kereslet és a kínálat viszonya”– véli Zelei Zoltán, az Elephant Holding Zrt. értékesítési vezetője.

Több elemzés rámutatott, amennyiben csökkennek a lakásárak Magyarországon, ez elsősorban a privát eladói oldalon, vagyis a használt lakások területén következhet be. Ha új építésű lakásban gondolkozunk, érdemes minél hamarabb – még bevezető áron – beszállni a most induló projektekbe. Az Ecostat legutóbbi előrejelzésében ugyanakkor megjegyezte, az új építésű lakások piacán sem enyhül a túlkínálat, így továbbra is hosszú lesz az értékesítési idő, miközben a válság miatt csökken a kereslet az új és a használt lakások, házak iránt. Az is mind nyilvánvalóbb – erre más elemzések is rámutattak, és a hirdetések is alátámasztják –, hogy a nehezen és lassan értékesíthető új lakások forgalmának felgyorsítására jelentős kedvezményeket adnak a fejlesztők. Az árak szinten tartását új projektek leállításával is segítik a cégek, így ugyanis nem növekszik a kínálat.

A válság hatására tovább nyílik az olló a vidék és a főváros között, ezért ez évben is érdemes az ingatlanportfóliót Budapesten tartani, jóllehet a lakás- és telekárak esetenként jelentősen magasabbak, mint vidéken, de a fővárosi lakásokat sokkal könnyebb értékesíteni, és a későbbi áremelkedés szempontjából befektetésként is jobb perspektívát jelentenek. Érdemes azonban azt is figyelembe venni, hogy a főváros környékén jóval több munkalehetőség van – természetesen ez is összefügg az ingatlanárakkal.

Nehéz gazdasági helyzetben elmondható, hogy a korszerű lakás (nem panel) jobb befektetési választás, mint a családi ház. A házak hátránya nemcsak a magas vételárban, a nehézkesebb értékesíthetőségben rejlik, hanem abban is, hogy a piacon lévő kertes házak a legtöbb esetben az építtető, a tulajdonos sajátos ízlését, igényeit tükrözik. A hazai házépítésben nem alakult ki egységes struktúra, a stílus, az elrendezés és a minőségi szabványok is nagymértékben változtak az elmúlt évtizedekben. Ezzel szemben a lakások – főleg valamely nagy beruházó kivitelezésében készülő új építésűek – minőségi kérdésekben sokkal egységesebb színvonalat képviselnek, jobban értékesíthetők, kevesebb karbantartási költséget igényelnek.

Válság idején különösen fontos, hogy olyan lakást vegyünk, amelynek használati értéke és forgalomképessége még a krízis elmélyülése esetén is megmarad. A legbiztosabb tipp a Budapesti két-három szobás új építésű lakás, amelyet szinte bármikor értékesíteni lehet. A budapesti ingatlanok közül még a jelenlegi helyzetben is jó befektetésnek ígérkeznek a belvárosiak, de az M0-s mentén újonnan épülő városrészek ingatlanjai is kedvező lehetőségeket ígérnek.

Ez évi előrejelzés (használt lakások piaca)

- a nagy, jó beosztású lakások kereslete stagnál, mind a fővárosban, mind a vidéki nagyvárosokban

- áremelkedéssel néhány kiemelkedően jó fekvésű, igényes, egyedi tervezésű és építésű ingatlannál kell számolni

- csökken, illetve stagnál a pesti és a budai zöldövezeti lakások iránti igény

- nehéz és egyre hosszabb ideig tart a kevésbé korszerű, magas közös költségű, hagyományos építésű és a lakótelepi lakások értékesítése

- növekszik a használt kisméretű lakások értékesítési ideje

- nő az öt évnél korábban épült lakóingatlanok értékesítési ideje

Forrás: Ecostat Ingatlanbarométer, 2008. december

- áremelkedéssel néhány kiemelkedően jó fekvésű, igényes, egyedi tervezésű és építésű ingatlannál kell számolni

- csökken, illetve stagnál a pesti és a budai zöldövezeti lakások iránti igény

- nehéz és egyre hosszabb ideig tart a kevésbé korszerű, magas közös költségű, hagyományos építésű és a lakótelepi lakások értékesítése

- növekszik a használt kisméretű lakások értékesítési ideje

- nő az öt évnél korábban épült lakóingatlanok értékesítési ideje

Forrás: Ecostat Ingatlanbarométer, 2008. december-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.