A globális gazdasági lassulás következtében az elmúlt évben Közép-Európában is jelentősen visszaestek az ingatlanbefektetések. A régióban a kereskedelmi célúak összértéke alig haladta meg a hárommilliárd eurót, ez fele az elmúlt évek átlagos befektetési értékének – adta hírül a Cushman & Wakefield (C&W) nemzetközi ingatlanszakmai szolgáltató. Hasonló tartalmú összegzést közölt nemrég egyik versenytársa, a DTZ is, megjegyezve: a régióban folyamatban van az ingatlanok átárazása. A befektetési termék kiválasztásának fő szempontjává a fenntartható bérletidíj-növekedés és az aktív eszközkezelési lehetőség vált. Mindezek a tényezők várhatóan felerősítik a minőségi befektetésekbe való menekülést 2009-ben – vetítették előre a DTZ szakértői.
A C&W megállapítása szerint a négy visegrádi állam közül Lengyelország zárta a legjobban a múlt évet. Itt az ingatlanbefektetések összértéke meghaladta az 1,75 milliárd eurót, ezzel a lengyelek elérték a régió összes ilyen tevékenységének több mint ötven százalékát. Magyarországon összesen 407 millió euró kereskedelmi célú ingatlanbefektetés történt tavaly, így jóval elmaradtunk a 2007-es 1,9 milliárd eurós rekordértéktől. Szlovákiában 119 millióra csökkent a befektetési volumen, ez 60 százalékos visszaesés az azt megelőző évhez viszonyítva.
Közép-Európában a befektetők az irodai ingatlanokat részesítették előnyben, ezek részaránya 43-ról 64 százalékra emelkedett 2007–08-ban. Ezzel szemben a kiskereskedelmi szektor részesedése 48-ról 23 százalékra esett vissza az időszak alatt. Charles Taylor, a C&W ügyvezetője szerint a gazdasági feltételek Közép-Európában is súlyosbodnak majd, de a régió továbbra is jobban fog teljesíteni, mint a Nyugat. Ezért arra számít, hogy az év második felében javulnak a hitelfeltételek, növekszik a kockázatviselési hajlandóság és fokozódik a befektetők érdeklődése a régió iránt.
Lengyelországban a múlt évi ingatlanbefektetések összértéke 42 százalékkal alacsonyabb volt a 2007-ben, illetve 66 százalékkal kevesebb a 2006-ban befektetett volumennél. Jó hír viszont, hogy 2008 jelentősen túlszárnyalta a 2004. évi befektetési értéket.
A befektetések jelentős visszaesését elsősorban az elmúlt év második felében kibontakozó hitelválság okozta. 2008 utolsó négy hónapjában a bankok felfüggesztették a hitelezési tevékenységüket, ez a befektetők nagy részét arra kényszerítette, hogy időszakosan szüneteltesse beruházásait.
A válság rávilágított arra, hogy a lengyel piac nagymértékben függ a német befektetési alapoktól. Ezek távolmaradása esetén a prémium ingatlanok hozama várhatóan 150 bázisponttal mozdul el a kiskereskedelmi és irodai ingatlanok esetében a múlt év közepén tapasztalt 5,75 százalékos hozamhoz viszonyítva – mondta Mathieu Giguere, a Cushman & Wakefield varsói irodájának befektetési vezetője. A nagybefektetők körében tapasztalható bizonytalanságok miatt úgy véli: számos ügylet esetében emelkedni fognak a hozamok, ebből néhány opportunista alap jelentős hasznot húzhat.
Csehországban az üzleti célú ingatlanbefektetések összege az elmúlt évben elérte a 833 millió eurót a három főbb kereskedelmi szektorban (iroda-, kiskereskedelmi és ipari ingatlanok), ez 63 százalékkal alacsonyabb a 2007-es év adataihoz viszonyítva. Csehországban a befektetések közel 90 százaléka a Lehman Brothers összeomlása után történt. Az aktivitás egészen az utolsó negyedévig tartott, amikor a nyílt végű német befektetési alapok kivonultak a piacról. A befektetések közel 58 százaléka az irodapiacon történt. A kiskereskedelmi szektor részesedése 25, míg az iparié 17 százalékot tett ki. Itt is a Németországban bejegyzett befektetési alapok voltak a legaktívabbak, ezek adták a befektetések több mint 60 százalékát.
James Chapman, a Cushman & Wakefield prágai irodájának befektetési vezetője szerint Csehországban az idei évben új típusú ingatlanbefektetők megjelenése várható. Az előrejelzések alapján az opportunista alapok lesznek a meghatározók. A kockázatkerülő befektetők az érett piacokat választják, mivel számukra jóval fontosabb a biztonság, mint a lehetséges haszon.
Az első fél évben várhatóan folytatódik a tranzakciók számának drámai csökkenése. A befektetők figyelemmel kísérik az ország gazdasági mutatóinak alakulását, az ingatlanárazásban és a bérbeadás terén tapasztalható változásokat. Az ingatlanpiac talpra állása nagymértékben attól függ, hogy a piaci szereplők milyen gyorsan reagálnak az árazásban bekövetkező alapvető változásokra, illetve üzleti szempontból mennyire lesznek elfogadhatók az ingatlanfinanszírozás feltételei.
Magyarországon a hatalmas csökkenés a hitelválság közvetlen következménye, ennek hatására csekély likviditás maradt a piacon. A befektetések több mint 85 százaléka az irodai szektorban történt 2008-ban. A legjelentősebb ügylet a Bank Centernek a GLL általi megvétele volt az utolsó negyedévben. Ez a tranzakció a teljes volumen egyharmadát adta. A vásárlók az üzletkötések több mint 50 százalékában nyílt végű német befektetési alapok voltak, amelyek nagy részének már volt magyarországi ingatlanja. „Az idén várhatóan az opportunista alapok és tőkebefektetők uralják majd a piacot, amelyek/akik a magasabb hozam mellett prémium ingatlanokat és kényszerértékesítések keretében ingatlanokat tudnak megszerezni” – fűzte hozzá Taylor.
Szlovákiában a nemzetközi befektetők óvatossága miatt kevés nagy értékű tranzakció történt, és a tranzakciók közel 50 százalékát szlovák (jóllehet külföldi tulajdonban lévő) befektetési alapok bonyolították. Ugyanakkor a négy visegrádi ország közül északi szomszédunk gazdasága növekszik a leggyorsabb ütemben. Az euró 2009. január 1-jei bevezetésének köszönhetően az ország vonzó célpont számos befektető számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.