Szénmonoxid-mérőt nem csak gázszerelési szaküzletben, hanem általános áruházban is vásárolhatunk. Az árak négyezer forinttól a húszezres nagyságrendig terjednek, kérdés, hogy mit takar az akár tízezer forintra rúgó különbség, és mire kell odafigyelni a készülék megvásárlásakor.
A háztartási használatra tervezett, 8-15 ezer forintos árban mozgó készülékek szinte ugyanúgy működnek: a szénmonoxidot ugyanazzal az eljárással érzékelik, majd hang és fényjelzést adnak.
Mintegy húszezer forintos áron kapható olyan készülék, amelyet a kazánhoz kell csatlakoztatni, így az vész esetén – fényjelzést követően – lekapcsolja azt. A harmadik megoldás a gázvezetékbe szerelt mérő eszköz. Ez a szerelési és egyéb költségekkel együtt mintegy ötvenezer forintba kerülő rendszer baj esetén a lakás teljes gázellátását megszünteti, a gáz áramlását a riasztást követően csak kézi vezérléssel lehet újraindítani. A legtöbben az első típust, a falra szerelhető mérőt választják, erről kérdeztük Balogh Józsefet, a Dr. Gáz Bt. ügyvezetőjét.
Nyolc-tízezer forintért már kapható megbízható szénmonoxid-mérő – a gázszerelési szakember. Semmiképp nem érdemes a három-ötezer forintos kategóriában vásárolni. A megbízható készülékek megfelelnek az európai minőségbiztosítási szabványnak, ennek a csomagolásról ki kell derülnie. Az olcsóbb készülékek ugyan biztosan jeleznek, ha – megfelelő beszerelés mellett – szénmonoxidot érzékelnek, de valószínű, hogy akkor is riasztanak, ha erre semmi szükség.
Ezek az olcsó mérők ugyanis a veszélyes gázon kívül más hatásokra is reagálnak. A szakértő személyes tapasztalata szerint érzékenyek lehetnek a hőre vagy akár egy hajfixáló flakonjából kiáramló hajtógázra, vagyis nem lehet megállapítani, mitől indulnak be. A riasztó – rendeltetésének megfelelően – rendkívül kellemetlen hangot ad, így egy ilyen mérővel kissé nehéz együtt élni.
Balogh József szerint a biztonság szempontjából mindegy, hogy akkumulátoros vagy az elektromos hálózatról működő eszközt vásárolunk, az akkumulátoros típusok mindegyike rendszeres hangjelzést ad, ha a telepek elkezdenek lemerülni. Fontos azonban, hogy ne használjunk hálózatról működő mérőt olyan helyiségben, ahol a potenciális szénmonoxid források (például konvektor, bojler) nem igényelnek áramot. Ilyenkor ugyanis előfordulhat, hogy áramkimaradás miatt nem működik a mérő, a gázkészülékek viszont ebben az esetben is tovább üzemelnek.
A szakértő szerint nagy probléma, hogy nem minden mérőhöz mellékelnek a beszerelésre vonatkozó pontos leírást, holott az elhelyezés rendkívül fontos. Tapasztalata szerint sokan – tévesen – azt hiszik, hogy a szénmonoxid nehezebb a levegőnél, ezért hajlamosak kis magasságban felszerelni a mérőt. Valójában a szénmonoxid kicsivel könnyebb a levegőnél, tehát fentről lefelé tölti meg a helyiséget. Egy átlagos, 270 centiméteres belmagasságú lakásban a készüléket 180-240 centiméteres magasságban kell elhelyezni, a kazántól 1-1,5 méterre. Mivel az elhelyezést befolyásolja a lakás kialakítása, célszerű szakértőhöz fordulni ez ügyben.
Ma már szinte a virágüzletben is kapható szénmonoxid-mérő – fogalmaz Balogh József, ez azt jelenti, hogy sokan képesítés nélkül forgalmazzák ezeket az eszközöket. A szakértő szerint nagy áruházban csak ismert márkájú terméket érdemes vásárolni, de nem tanácsos megkérdezni az eladókat, ugyanis valószínű, hogy nem tudnak segíteni.
Kíváncsiak voltunk a helyzetre, ezért megkérdeztük néhány, szénmonoxid-mérőt forgalmazó áruház vevőszolgálatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.