BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megoldást remél egész Európa

Túlzott derűlátás azt remélni, hogy mától kapunk Ukrajna felől gázt, azt követően, hogy keleti szomszédunknál munkához látott a gáztranzit ellenőrzésére érkezett nemzetközi munkacsoport – értesült a Világgazdaság. A leállított ukrajnai kompresszorok ugyanis a nagy hidegben olyan mértékben összejegesedtek, hogy életre keltésük szakértők szerint beletelik egy-két napba. Nagyon örülnénk, ha megjelenne az orosz gáz a határon, de majd hisszük, ha látjuk – reagált az újrainduló importról szóló hírekre a legnagyobb hazai gázimportőr, az E.On Földgáz szóvivője, Kutas István.
A gáz észlelésére már felkészült a Földgázszállító Zrt. Molnár Csaba energiaügyi miniszter bejelentette, hogy a határáteresztő pontokra telepített nyomásérzékelő eszközök 30 másodpercen belül jelzik a földgáz megérkezését.
Ténylegesen azonban a hazai kereskedelmi és biztonsági készletekből, a magyarországi gáztermelésből és növekvő nyugati importunkból lehetett a hét végén és jó eséllyel ma is gazdálkodni. Az E.On Földgáz Storage kereskedelmi tárolóiból naponta maximum 53,5 millió köbméter vehető ki, ebből kétmillió egy múlt heti fejlesztés eredménye. Ám ez egyben a teljes napi tárolói kivét is, a stratégiai készletből használható napi 3,6 millió köbméter pedig ennek a része. (A szőregi biztonsági tároló még nem készült el, így az abba már betárolt gáz még nem vehető ki)  Klaus Hammer, az E.On Földgáz igazgatósági elnöke szerint jó döntés volt, hogy cége komoly összegeket fordított a földgáztárolók kapacitásbővítésére, és hangsúlyt fektetett a források diverzifikálására. „A jövőben is keressük a további beszerzési módokat, legfőképpen az LNG-import lehetőségét” – jelentette ki közleményében.
Mintegy hétmillió köbméter hazai, Mol-termelésű gázt is felhasználunk. A múlt héten a cég is ráerősített: napi kétmillió köbméterrel megnövelte a termelését. A többletet a nálunk sokkal rosszabb helyzetben lévő Szerbiának küldi. Délnyugati szomszédaink ellátására egyébként múlt szombattól összehangolja tevékenységét az E.On Földgáz és a Mol. Szombaton és vasárnap is együtt 7,2 millió köbméter gázt küldtek Horvátországba, Szerbiába és Bosznia-Hercegovinába. Ezt úgy tudták megtenni, hogy a német E.On Ruhrgas már csütörtöktől, a francia Gaz de France pedig szombattól növelte magyarországi szállítását az ausztriai Baumgartenen keresztül, ahol a Molnak is volt lekötött gáza.
Január 1-je óta Ukrajna nem kap gázt az Oroszországgal folyó, főként az árakra vonatkozó vitája miatt. Azóta leállt Európa Ukrajnán keresztüli importja is, Magyarország sem jut kelet felől földgázhoz. Miközben északkeleti szomszédunk és Oroszország egymást vádolta a kialakult helyzet miatt, mindketten nyitottak voltak az uniós segítségkérésre. Múlt csütörtöki brüsszeli találkozójuk – és persze más egyeztetéseik – eredményeként talán e héten újraindul a tranzit, s esetleg saját ügyükben is dűlőre jutnak.

Több lábon állás

Nyugati gázimportunkat gyakran kritika éri amiatt, hogy a HAG vezetéken is csak orosz gázt kapunk, de drágábban. Most viszont éppen ennek a betáplálási pontnak köszönhető a hazai ellátáshoz szükséges mennyiség, sőt, ahogyan szerbiai, boszniai és horvátországi eladási lehetőségünk is.

„Pillanatnyilag nem tér el lényegesen a Gaz de France-nak és a Ruhrgasnak fizetett ár attól, amit a Panrusnak fizetünk, főleg, mert más az árképlet” – közölte a nyugati importárra vonatkozó kérdésünkre Kutas István.

„Pillanatnyilag nem tér el lényegesen a Gaz de France-nak és a Ruhrgasnak fizetett ár attól, amit a Panrusnak fizetünk, főleg, mert más az árképlet” – közölte a nyugati importárra vonatkozó kérdésünkre Kutas István. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.