BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elhibázott az üdülési csekk és az étkezési jegy megadóztatása - véli az MSZOSZ vezetője

A szakszervezetek szerint a kabinet több adóváltoztatási elképzelése is elfogadhatatlan - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke sajtótájékoztatón Nyíregyházán kedden.

Az érdekképviseleti szervezetek nem tudják támogatni a nagyjövedelmek utáni 4 százalékos különadó eltörlését, a járulékok egyoldalú, csak a munkaadókat érintő csökkentését, valamint az üdülési csekk és az étkezési jegy megadóztatását sem - hangsúlyozta az MSZOSZ vezető tisztségviselője.

Hangsúlyozta: az alacsony jövedelmű, nehéz szociális helyzetben lévő emberek megsegítésére pedig fontosnak tartanák, hogy az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adóját ne növeljék, hanem inkább jelentősen mérsékeljék. Pataky Péter megjegyezte, hogy álláspontjukról érdemi vitát szeretnének folytatni Gyurcsány Ferenc kormányfővel az Érdekegyeztető Tanács következő, pénteki ülésén.

A szakszervezeti szövetség elnöke szerint "Magyarországon nem jó a közteherviselés", s ezt tovább rontja, hogy a 7 millió forinton felüli éves jövedelemmel rendelkezőknél a 4 százalékos különadó eltörlését tervezik. "Az igazság és a szolidaritás elve azt igényelné, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben a tehetősebbek többet vállaljanak a terhekből" - jelentette ki. Arra is kitért, hogy a tervezett 5 százalékpont arányú járulékcsökkentést nemcsak a munkaadóknál, hanem a munkavállalóknál is fontolóra kellene venni, közöttük 4:1 arányban megosztani. Úgy vélte ugyanis, hogy az alacsony jövedelműek a adósáv változtatásával nem jutnak a remélt plusz pénzhez, nem marad több a zsebükben, pedig ez lenne a cél.

Az MSZOSZ vezetője az üdülési csekk és az étkezési jegy megadóztatását "elhibázottnak" nevezte. Úgy vélte: a munkáltatók a tervezett adózás miatt megszüntetik, vagy lényegesen lecsökkentik majd az adományozást, pedig az a "részévé vált a bérnek". "Az alacsony keresetű dolgozók, ha például nem kapnak étkezési jegyet, jövedelmük 5-10 százalékát is elveszíthetik" - magyarázta. Megjegyezte, hogy az üdülési jegy a "belföldi turizmust tartja életben", s ha visszaesik a felhasználása, szállodák, vendéglátóhelyek és beszállítóik sora mehetnek tönkre". Pataky Péter a forgalmi adó emelését jó iránynak tartotta, kivéve az alapvető élelmiszerek esetében, ott inkább jelentős csökkentést tartana indokoltnak, az alacsony jövedelmű emberek miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.