A vállalatok jelentős része – részben a világgazdasági válság hatására – egyelőre közelítő számot sem tud mondani év végi eredményének várható alakulásáról, és sok cég tétlenül figyeli azt is, hogy az árfolyamkockázatok miként csapódnak le a könyvekben.
Márpedig érdemes időben „felvenni a kesztyűt”, és a tervezett eredményben csökkenteni az árfolyam ingadozásából eredő bizonytalanságot – javasolja a Deloitte tanácsadó cég. Binder Szilvia, a Deloitte számviteli tanácsadás üzletágának vezetője szerint az exportáló cégeknél gyakori, hogy devizában jelentkező árbevételüket határidős ügyletekkel előre lefedezik azzal a céllal, hogy a forintárfolyam változásából származó hatásokat a lehető legnagyobb mértékben kiküszöbölhessék.
Ugyanakkor jellemző, hogy a társaságok a határidős ügyletek esetében lehetséges fedezeti-számviteli elszámolásokat nem alkalmazzák. Ennek elmulasztása stabil devizaárfolyamok mellett korábban nem járt hoszszú távon is érzékelhető hatásokkal, az utóbbi időben azonban a nagyvállalatok esetében akár százmillió forintos, még nem realizált deficitek is keletkezhetnek ezeken az ügyleteken.
E veszteségeket csak akkor lehet elszámolni az adott évi számvitelben, ha a vállalkozás készített egy a szabályoknak megfelelő fedezeti dokumentációt, a cégeknek ugyanis bizonyítaniuk kell az adott fedezeti kapcsolatot, és azt meg is kell valósítani. Ráadásul a nemzetközi számviteli elvárások között akadnak olyanok, amelyek gondokat okozhatnak a vállalatoknak. Adózási okokból a cégek egy része előszeretettel alkalmazza az operatív lízinget és bérletet, a nemzetközi számviteli standardok azonban sokszor másképpen kezelik ezeket az ügyleteket, mint a magyar jogszabályok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.