A CIPA a kínai kereskedelmi minisztérium háttérintézményeként működő befektetési ügynökség, fő feladata a kínai tőkebefektetések ösztönzése és a külföldi tőke Kínába vonzása. Magyarországon eddig mintegy 600-800 millió amerikai dollár értékben fektettek be kínai társaságok az informatika, az információs és kommunikációs technológia (ICT), az elektronika, a telekommunikáció és a kutatás-fejlesztés területén. Jelenleg ötezer kínai cég működik Magyarországon, ebből tucatnyi jelentős, nemzetközi vállalat.
A CIPA budapesti irodájának megnyitása, a várhatóan hazánkban megvalósuló, 2-3 ezer munkahelyet teremtő kínai beruházások, valamint a múlt héten sikeresen lezajlott China High Tech Fair konferencia mind-mind arra utalnak, hogy Kína regionális elosztó, gyártó és logisztikai központként tekint Magyarországra – összegezte az elmúlt időszak kínai tárgyalásainak tapasztalatait Rétfalvi György, az ITD Hungary vezérigazgatója.
A kínai befektetésekért jelenleg erős a verseny a közép-kelet-európai régióban, de a konkurensekhez képest előnyt jelent hazánk számára a központi földrajzi elhelyezkedés, a kelet- és nyugat-európai piacok megközelíthetősége, a közvetlen Budapest-Peking repülőjárat, valamint a képzett munkaerő. A budapesti iroda nyitását indokolja továbbá, hogy régiónkban csak Magyarországon van jelen a Bank of China, valamint a környező országokkal összehasonlítva, hazánkban él a legnagyobb kínai közösség.
Mindezek olyan érveket jelentenek a tárgyalások során, amelyek egyaránt segíthetik a kínai befektetési ügynökség irodájának munkáját, valamint az Asia Center által kezdeményezett China Brand Trade Center (CBTC), a kínai márkás termékek kereskedelmi központja létrejöttét.
A kínai kormányzat által meghirdetett „Go Global” politika keretében a vállalatok sokrétű állami támogatást kapnak nemzetközi terjeszkedésükhöz. Miután az Európai Unió Kína legnagyobb üzleti partnere, szeretnék a befektetéseiket erre a területre összpontosítani – mondta a közelmúltban az Asia Centerben szervezett kínai-magyar üzletember találkozón Ren Hongbin, a kínai nagykövetség kereskedelmi tanácsosa.
A CBTC koncepció a magyar kormány támogatásával valósul meg: a munkát folyamatosan segítik a pekingi nagykövetség és a sanghaji főkonzulátus szakdiplomatái – tájékoztatta a Világgazdaságot Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára. A gazdasági kapcsolatok fejlesztése szempontjából annak is különös jelentősége van, hogy Magyarország kiemelt figyelmet fordít az üzleti vízum kiadására és a vámkezelés felgyorsítására.
Az Asia Center kezdeményezése egybeesik a pekingi központi kormány Go Global stratégiájának szándékaival, utóbbi a lehetséges európai helyszínek közül Budapestet választotta a kínai termékek egyik hídfőállásául. A magyar kormány miniszterelnöki találkozók és diplomáciai tárgyalások során folyamatosan megerősíti elkötelezettségét a koncepció iránt. Tavaly pedig a magyar évad féléves rendezvénysorozata alatt 11 kínai nagyvárosban mutatták be a magyar kultúrát és gazdaságot. Uniós csatlakozásunk óta örvendetesen nő az árucsere és a minőségi termékek exportja, igaz, a külkereskedelmi passzívum is egyre nagyobb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.