Az Energia Klub és a Greenpeace szerint Magyarország érintettsége és veszélyeztetettsége miatt a Környezetvédelmi Minisztériumnak aktívan részt kellene vennie a szlovákiai mohi atomerőmű tervezett bővítésének környezeti engedélyezésében. Mint közleményükben fogalmaznak, az elavult atomerőmű az országhatártól 37 kilométerre, egy szeizmikus törésvonalon fekszik, Magyarország felé fújó uralkodó északnyugati szélirányban, így egy baleset esetén hazánk a legsúlyosabban érintett országok közé tartozna.
A mohi atomerőmű már épülő két új reaktorának eredeti tervei, illetve azok biztonsági szintje a 70-es évek szerinti, így azok jelenlegi tervek szerinti befejezése teljességgel elfogadhatatlan. A két civilszervezet szerint ezért a Környezetvédelmi Minisztériumnak nemzetközi egyezményekben biztosított jogát gyakorolva jeleznie kellene érintettségét.
Az erőmű hetven százalékig elkészült, melynek befejezésével kapcsolatban a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) a mai napig fogadta az illetékes civilszervezetek véleményét – tájékoztatta a VG Online-t Dobi Bálint, a minisztérium környezetmegőrzési főosztályának vezetője. A szlovák környezetvédelmi tárca az Európai Unió vonatkozó szabályai szerint most határozza meg, milyen tényezőket kell figyelembe venni a hatásvizsgálatnál, amire a szomszédos országok bevonásával a jövőben kerül sor.
A magyar minisztérium mindent megtesz a hazai környezet állapotának és a lakosság egészségének megóvása érdekében.
A Greenpeace álláspontja mellett beérkezett önkormányzati és hatósági észrevételeket is beépíti a tárca állásfoglalásába, melyet jövő héten juttat el Szlovákiába. Arra a kérdésre, hogy befolyásolnák-e a mohi erőmű sorsát az esetleges magyar kifogások, Dobi Bálint úgy válaszolt: a döntés a szlovák hatóság kezében van, amely köteles ezeket a véleményeket figyelembe venni.
A minisztérium illetékese leszögezte: a szlovák főváros is hasonló távolságra található az atomerőműtől, tehát a partnerhatóságnak sem érdeke, hogy kockáztasson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.