A Lehet Más Politika (LMP) szerint pusztán az urán világpiaci árától függ, hogy a magyar kormány mekkora kockázatot vállal lakosai kontójára. A Tolna megyei Bátaszéken ősztől kormányzati engedéllyel végezhet próbafúrást az ausztrál Wildhorse Energy Hungary Kft. Az uránkitermelés a tervek szerint oldószeres, úgynevezett ISL-technológiával történne, pedig ez a módszer a párt véleménye szerint súlyos környezeti károkat okoz, és jelentős egészségügyi kockázatot hordoz.
A Bátaszék alatti jó minőségű ivóvíz hat települést lát el. Az ISL-technológia tönkreteszi a felszínalatti vízkészleteket. A párt közleménye szerint a környezeti károk mértékét nem lehet megjósolni, de a helyreállítás a tapasztalat szerint hosszadalmas és drága, a költségek gyakran meghaladják a kitermelt érc értékét.
"Csakhogy míg a haszon általában a bányászati társaságoké, a rejtett költségek (környezeti károk, egészségkárosodás, helyreállítási költségek stb.) nagyobb részét a helyi társadalom viseli" - állítja az LMP.
Az LMP és az Élhető Bátaszékért Egyesület követeli:
1. Uránbányát ne lehessen a környezeti károkat viselő helyi lakosok beleegyezése nélkül, illetve lakott terület vagy védett természeti környezet közelében nyitni. ISL-uránbányászatot sehol ne lehessen folytatni.
2. A kormányzat az uránbányászat bármilyen más változatát a súlyos környezeti és egészségügyi kockázatok miatt, csakis érdemi társadalmi egyeztetés és konszenzus esetén engedélyezze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.