A kórházak 334 közmunkás foglalkoztatását igényelték - tájékoztatott az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztálya. A szükséges pénzt az Országos Foglalkoztatási Alapból (OFA) fedezik. A munkaügyi miniszter lapunknak elmondta: a közel 4,5 milliárd forintból az idén 5090 ember vehet részt a hatféle programban. Ezek egyike a gyógyító ágazatban zajlik.
Valamelyest enyhülhet az egészségügy több ágazatában már kritikussá váló nővérhiány - állítja Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke, a 334 jelentkező nem kevés, hiszen évente nagyjából ennyien végeznek ápolóként a hazai iskolákban. Így, ha folyamatosan meghirdetnék a pályázatot, pár év alatt meg lehetne állítani a vészes szakdolgozóhiányt.
Nem csak a nővér kevés, foghíjas az orvosi kar is. Ezért kénytelenek elfogadni a kórházvezetők azt a gyakorlatot, hogy a hiányzó szakorvosokat más intézményekből elcsábított és vállalkozóként foglalkoztatott doktorokkal pótolják – mondja Varga Ferenc, a Kórházszövetség elnöke. Bizonyos szakmákban, az altatóorvosokéban, traumatológusokéban annyira kritikus a helyzet, hogy a „vendégmunkások” nélkül műtétek maradnának el. Tény ugyanakkor, hogy az orvoshiány nem érint minden kórházat, ám a mobilitás hiánya miatt az egyeskórházakban fölöslegessé vált doktorok nem képesek a mobilitásra. Pedig - mingt azt a kórházszövetség állítja - az ÁNTSZ irányításával hamarosan elkészülő új gyógyítási minimumfeltételek a tárgyi feltételek mellett előírják a kötelezően biztosítandó lészámot is. Így könnyen meglehet, hogy amely intézményben nem lesz megfelelő számú orvos vagy ápoló, nem kap működési engedélyt a tisztiorvosi solgálattól. Az ápolói karban a közmunkások foglalkoztatását sikeresnek tartják a benne résztvevő intézmények.
Ezen fölbuzdulva az Egészségügyi Minisztérium azt tervezi, hogy az év második felében a fekvőbeteg-ellátó intézmények mellett a járóbeteg-ellátásra is kiterjezti a közmunkások foglalkoztatását.
Az egészségügybe jelentkezett munkanélküliek - előzetes ismerkedést követően - áprilisban álltak be a kórházakba, ám egyelőre nem dolgozhatnak a betegágy mellett. Közülük 155-en gyakorló ápoló szakképesítést kívánnak szerezni, 61-en ápolási asszisztens képzést kapnak, 66-an kórházi kisegítőként, 28-an adminisztratív segítőként dolgoznak, 24-en szakképzettként kerültek be programba. A foglalkoztatás költségeire az intézményi 10 százalék önrész mellett 382,7 millió forint a megítélt támogatás. Az ápoló képzés időtartama fél évvel túlnyúlik a közmunka programon, ám a résztvevők bérét és járulékait az OFA további 395 millió forinttal támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.