BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Mol-on keresztül fúrnák meg az oroszok a Nabucco-t?

A Mol kész lemondani az oroszországi kitermelésről, hogy ne kelljen együttműködnie a Surguttal

A Mol magyar olajtársaság Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint semmilyen körülmények között sem kezd együttműködésbe az orosz Surgutneftegazzal (Szurgutnyeftyegaz), még ha ezért fel is kell áldoznia az ellenőrzést a Zapadno-Malobalikszkoje (Zapadno-Malobalik, ZMB) olajlelőhely felett, amelynek kitermelési engedélyét az ásványkincsekkel foglalkozó Rosznyedr állami ügynökség vissza kívánja vonni - írta szerdán a Vremja Novosztyej.

Az orosz lap idézte Hernádi Zsolt azon kijelentését, amely szerint "jóllehet ez a projekt fontos a vállalat számára, annyira mégsem értékes, hogy rákényszerítse a Molt a stratégiai befektetőkhöz fűződő viszonyának, és a függetlenség megőrzését célzó irányvonalának a felülvizsgálatára".

A Vremja Novosztyej orosz szakértők véleményét idézve megjegyezte: a magyar olajszakemberek függetlenségére senki sem pályázik, az orosz vállalatnak Mol-részesedésére kizárólag a Nabucco gázvezeték dokumentációjához történő hozzáférés érdekében van szükség. A Nabucco Oroszország megkerülésével, a Kaszpi-tenger térségéből szállítana földgázt Európába.

Az orosz lap szerint a szakértők meg vannak győződve arról, hogy ha a magyarok fenntartják kérlelhetelen álláspontjukat, az orosz fél számára csak két lehetőség kínálkozik a konfliktus rendezésére: a vita bírósági úton történő elintézése, vagy az, hogy a Mol oroszországi kitermelőegységeinél folytatandó, minden lehetséges ellenőrzéssel "ráveszik" a magyar vállalatot, változtasson az orosz partnerhez fűződő viszonyán.

Az újság által megkérdezett szakértők szerint a Surgutnak - amely eddig nem élhetett részvényesi jogaival - minden esélye megvan arra, hogy a bíróságon (eredményesen) támadja meg az alapszabályát nemrégiben módosító Mol részvényesi közgyűlési döntését. Az egyik szakértő úgy vélte, ha Budapesten (a bíróságon) semmit sem sikerül elérni, a stockholmi döntőbírósághoz kell fordulni, s ha nem sikerül igazságot szolgáltatni a Surgutnak, más eszközökkel is lehet küzdeni: az orosz ökológusoknak például kifogásaik támadhatnak a Mol (oroszországi) kitermelőegységeivel kapcsolatban.

A Vremja Novosztyej felidézte, hogy a Mol véletlen egybeesésnek tekinti a Rosznyedrnek a kitermelési engedély megvonásával történő fenyegetését.

Dmitrij Alekszandrov szakértő a lapnak megjegyezte, hogy nem ez a Mol egyetlen oroszországi lelőhelye, s mindegyikről nem fogják kipenderíteni. A Mol fő tevékenysége egyébként nem a kitermelés, hanem a feldoldozás és az értékesítés; végső esetben kereskedőktől vásárol majd olajat és azt dolgozza fel - vélte.

Hernádi Zsolt kijelentéséről, s a Mol-Surgut együttműködés magyar elvetéséről néhány mondatban beszámolt a Vedomosztyi című orosz lap is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.