A tíz kastély közül, amelyet vagyonkezelésbe adnának, nyolc olyan településen van, amely a Fertő-tó, a Balaton, a Velencei-tó és a Tatai-tó környezetében található.
„Olyan területek szűk vonzáskörzetében, ahol várhatóan idegenforgalmi szórakoztató-központ, kaszinó fog épülni” – mondta budapesti sajtótájékoztatóján a fideszes politikus, aki szerint ezek alapján a tíz kastély lajstromba vétele szándékosnak mondható. Bencsik János szerint olyan kastélyokat kerestek ugyanis, amelyek hasznosítása, magántőke bevonásával, biztos megtérülést hozhat a vagyonkezelési joggal rendelkezők számára a kormányzati ciklus zárását követően is, „azoknak az üzlettársaknak, akiknek még a korábbiakban nem jutott nemzeti vagyonelem”.
Azt is megjegyezte, hogy az elmúlt években milliárdokat költöttünk a költségvetésből ezeknek a kastélyoknak a karbantartására, felújítására, többségük jó állapotban van, valamit folyamatban levő uniós pályázatokban is érintettek.
Az MNV konkrétan az acsai Prónay-, a soponyai Zichy-, a bajnai Sándor-Metternich-, a gyulai Almássy-, a tatai Eszterházy-, a dégi Festetics-, a füzérradványi Károlyi-, a lovasberényi Cziráky-kastély, valamint az iszkaszentgyörgyi Amadé-Bajzáth-Pappenheim- és a fertőrákosi püspöki kastélyegyüttes piaci alapú hasznosításához kérte Hiller István oktatási és kulturális miniszter hozzájárulását.
Ez a tíz kastély állami tulajdonból ki nem adható műemlék, de finoman fogalmazva is rossz állapotban vannak” – mondta Mező Tamás. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke szerint állagvédelem, illetve felújítás céljából dolgozták ki a hasznosítási koncepciót, amelynek keretében olyan befektetőket keresnek, amelyek a helyreállítás mellett valamilyen ésszerű funkciót valósítanak meg az épületekben.
Tudni kell, hogy a műemlék kastélyok felújítása, s bennük valamilyen jövedelmező funkció kialakítása több száz milliós, olykor milliárdos tőkeinvesztíciót igényel. Ilyen célra azonban sem pályázható állami források, sem banki hitelek nem állnak rendelkezésre, s az uniós pénzek is csak a kiemelkedő értékű épületek esetében érhetők el. Ma Magyarországon közel nyolcszáz műemlék kastély és kúria található. Közülük kilencven van állami tulajdonban, ebből huszonkettő a Műemlékek Nemzeti Gondnokságához (MNG), tizenhárom pedig az idén januártól a MNV-hez, míg a többi műemlék ingatlan különböző szervezetekhez, egyházakhoz, alapítványokhoz, önkormányzatokhoz és magánbefektetőkhöz tartozik.
Természetesen a helyreállításról s az új funkcióról elkészített terveket nemcsak az örökségvédelmi hivatallal, hanem az érintett helyi önkormányzattal is egyeztetnie kellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.