Két éven belül közel 30 új biogázüzem létesülhet Magyarországon a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) által a nagy állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázat eredményeképpen. „Az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) forrásaiból 2008-ban megítélt támogatás felhasználásával az első biogázüzemek lassan elkészülnek, ezek együttes villamosenergia-termelő kapacitása mintegy 15 megawatt” – közölte lapunkkal Kovács Kornél.
A Magyar Biogáz Egyesület (MBE) elnöke szerint a program nehezen és lassan indult, több okból is: az állattartó telepek többsége a projektek előkészítését csak a pozitív támogatási határozat kézhezvétele után kezdte el, s közben többször változtak a közbeszerzés szabályai is. Ráadásul a pénzügyi válság rendkívüli módon megnehezítette a beruházások finanszírozását, a forint/euró árfolyam kedvezőtlen változásának következményeit pedig teljes egészében a beruházónak kellett viselnie (minthogy a támogatás összegét forintban rögzítették).
Azonban az FVM a hazai biogázipar számára így is óriási jelentőségű döntést hozott, amikor az állattartó telepek korszerű trágyakezelési programjába bevette a biogáztermelést. Ezzel ugyanis lehetővé tette, hogy vissza nem térítendő beruházási támogatással biogázüzemek tucatjai jöjjenek létre. Így a környezetvédelmi eredmények mellett az állattartás is versenyképesebbé válhat. A tárca a válság miatti finanszírozási nehézségeket is igyekezett enyhíteni, amikor támogatási előleget adott a projektek beindításához.
További részletek a holnapi Világgazdaság Energia mellékletében!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.