A gazdasági válság idején feltett kérdésre meglepő tanulságot fogalmaztak meg a szakemberek: Magyarországon a szállodák fejlesztésére szükség van most is, sőt a válság előtti idők tendenciáiból is ez következik. Hazánkban hiány mutatkozik különösen a kisebb méretű 2-3 csillagos szállodák kínálatában, viszont ebben a szegmensben a turisztikai keresleti igények változása, finomodása is megfigyelhető volt az elmúlt időszakban. Az új, jól célzott szállodafejlesztésekkel erős versenyelőnyre tesznek szert a beruházók, hiszen a gazdasági mélypontot követő fellendülési szakaszban a turizmus élénkülésével számolnak, ami megnövelheti a kisebb méretű szállodák iránti keresletet.
„Napjainkban a szállodatulajdonos, a hotelüzemeltető és a bank közötti egyeztetés egyre fontosabb; nem elegendő az év végén egy mérleget átküldeni; az aktívabb hotelmenedzsment mindhárom fél közös érdeke anélkül, hogy a bank a napi üzletmenetbe döntési jogot szerezne"- emelte ki Martin Schaffer, a Kohl & Partner ügyvezetője.
A vendégek elsősorban a minőségi szolgáltatásokkal felszerelt, igényes 3 illetve 3 superior csillagos szállodákat fogják keresni a szakemberek véleménye szerint. A jelenlegi tendencia szerint a vendégek átlagos tartózkodási ideje lerövidül, ezért a jó minőségű, városi szállodák kerülnek a turisztikai érdeklődés középpontjába a jövőben – mind a nagy-, mind a vidéki városok esetében. A wellness- és spa-szállodák szolgáltatási piaca is átrendeződik az elkövetkező időszakban. Más szolgáltatásokat is kénytelenek lesznek nyújtani, és önálló, megkülönböztető jellegű szolgáltatásokat kell kitalálniuk, hogy szállodájuk ne csak „egy legyen a sok közül”.
A szakemberek a jelenlegi nehéz befektetői helyzetben rejlő lehetőségekre és előnyöket vizsgálták meg. „Hosszabb időtartam alatt megvalósuló szállodafejlesztések esetén a megfelelő ütemezés és időzítés az egyik legfontosabb tényező- hangzott el.
Alapos, gondos projekt előkészítéssel kihasználhatók a befektetői szempontból kedvező jelenlegi építőipari piaci helyzetből fakadó előnyök is. Az építőipari áralkuk, a rendelkezésre álló kapacitások mindenképpen a fejlesztők számára biztosítanak kedvező pozíciókat, és a nyersanyag árak világpiaci csökkenése jelentős anyagár-megtakarításokhoz vezetnek.
Fontos kiemelni, hogy a költséghatékonyságon túl a projektek sikeres megvalósításában jelentősen megnőtt az elmúlt időszakban a pontos és precíz projekt előkészítések szerepe is, mivel pénzügyi forrásokhoz ma Magyarországon csak úgy lehet jutni, ha hibátlan „képletet” tesznek a tanácsadók a finanszírozók elé.
"Hosszútávú versenyelőny szempontjából fontos hangsúlyt helyeznünk az energiatudatos műszaki megoldásokat nagymértékben támogató állami és EU-s pénzforrások valós elérhetőségére is"- mondta Hubert Mühringer, a Coteba Kft ügyvezetője.
A jelenlegi helyzetben számos turisztikai témájú ingatlanfejlesztés bajba került, így a megvalósulás alatt álló projektek átszervezésének igénye is megnőtt. Ezért kiemelt szerepet kapnak azok a pénzügyi, stratégiai, műszaki és projekt menedzsment eszközök, amelyek a projekt átszervezésén túl képesek a beruházás által elvárt mutatókat megújult formájában produkálni, életképessé tenni. Ilyen kedvelt eszköz például az időbeli valamint pénzügyi átütemezés, funkcionális és műszaki optimalizálás, üzemeltetési stratégia felülvizsgálata is.
Dr. Nádasdy Zoltán, a Noerr ügyvédi iroda vezetője, egyben az ingatlanjogi osztálynak a vezető ügyvédje a projektek tervezése kapcsán a változó jogi és adójogi környezetre hívta fel a figyelmet; így az október elsejétől hatályba lépett építés szabályokra, 2010. január 1-én változó adójogszabályokra, és a közelőjövőben véglegesítésre kerülő Polgári Törvénykönyvre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.