BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy csőd a románoknál: vége a német faipari óriásnak

Hosszú időn át a HS Timber volt az egyik legnagyobb romániai faipari vállalat. A tulajdonos német vállalat azt követően nyújtotta be a fizetésképtelenné nyilvánítási kérelmet, hogy eredménytelenül zárultak a potenciális befektetőkkel és a bankokkal folytatott tárgyalások.

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi (Sebes) faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro. A német vállalat azt követően nyújtotta be a fizetésképtelenné nyilvánítási kérelmet, hogy eredménytelenül zárultak a potenciális befektetőkkel és a bankokkal folytatott tárgyalások.

Becsődölt a legnagyobb romániai faipari kombinát tulaja
Becsődölt a legnagyobb romániai faipari kombinát tulaja / Fotó: economedia.ro

A német nyelvű sajtóban megjelent elemzések szerint a fő problémát a Ziegler 400 millió eurót (164,452 milliárd forint) meghaladó adósságállománya jelenti, amiből 326 millió euró banki hitel. A pénzügyi gondok fő forrása a vállalat 2022-ben kezdett gyors nemzetközi terjeszkedése. Az 1948-ban Bajorországban alapított Ziegler 2023 tavaszán vásárolta meg a Hunyad megyei Szászsebesen található faipari kombinátot az osztrák HS Timbertől. Piaci források szerint a tranzakció értékét 190 millió euró (78,114 milliárd forint) volt.

A gyárat működtető HS Timber Productions SRL hosszú időn át az egyik legnagyobb romániai faipari vállalat volt,

2021-ben 1575 főt foglalkoztatott, és 3,1 milliárd lejes (256,06 milliárd forint) árbevétel mellett 624 millió lej (51,542 milliárd forint) nyereséget ért el. 2023-ra a cég alkalmazottainak a száma 296 főre csökkent, az árbevétele 381 millió lejre (31,47 milliárd forint) zsugorodott, és 24,9 millió lej (2,056 milliárd forint) veszteséggel zárta az évet.

Bezárja az összes postafiókját Románia

Fokozatosan bezárja az összes postát a Román Posta, az elhagyott helyiségeket pedig bérbe adja – közölte a hivatal főigazgatója, Valentin Stefan az Európai Digitális Kereskedelmi Csúcs 2024-en. A cégvezető szerint a posták működtetése nem nyereséges, és azoknak nincs jövőjük sem. Az Adevarul beszámolója szerint Stefan arról is beszélt, hogy a postákat már csak a vállalatnak évtizedeket szentelő alkalmazottak iránti erkölcsi kötelességből tartják nyitva, ám a helyiségek bérbeadása jövedelmezőbb, mint a bélyegek eladása, amin a Román Postának csak apró, 5 százalékos jutaléka van.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.