Leonyid Fedun, a legnagyobb orosz független olajtermelő LUKoil alelnöke a klímaváltozási egyezményt " az újinfluenzához hasonló globális csalásnak" nevezte. A gázfogyasztás Európában jelentősen eset - fejtegette -, s a LUKoil úgy határozott, hogy számos gázprojektjét függőben tartja és más, nyereségesebb projektekre fókuszál. Fedun azt állítja, hogy az orosz gázexport jelentős csökkenéséhez vezetne, ha Moszkva is csatlakozna az új klímaegyezményhez – tudósít a RIA Novosztyi.
Korábban Faith Birol, a Nemzetközi Energia Ügynökség vezető közgazdásza úgy vélekedett, ha a jelenleg kidolgozás alatt álló klímaváltozási jegyzőkönyvet aláírják, Oroszország gázexportja évi 180 milliárd köbméterre csökkenhet 2020-ra, ellenkező esetben viszont Oroszország évente évi 240 milliárd köbmétert exportálhatna.
Hétfőn kezdődött meg Koppenhágában a tizenötödik ENSZ konferencia a klímaváltozásról. A megelőző két éves nemzetközi egyeztetés után a résztvevők most kötelező erejű megállapodást dolgoznak ki a globális felmelegedés megállítására. A kiotói egyezmény egyes elemei 2012-ben hatályukat vesztik, ezért a jegyzőkönyvet új dokumentummal kell helyettesíteni.
A tárgyalásokon 192 ország mintegy 15 ezer képviselője vesz részt, az elemzők szerint ugyanakkor valószínű, hogy a hét végéig tartó ülésen csak az alapelveket határozzák meg. A feszültségekre utal az is, hogy tegnap nagy felháborodást keltett a fejlődő országok körében egy kiszivárogtatott titkos terv, amely a gazdag államoknak jóval nagyobb kibocsátást engedélyezne, mint a szegényebbeknek.
Nem elégségesek a fejlett országok által vállalt emissziócsökkentési célok – jelentette ki ma a koppenhágai ENSZ-klímakonferencia megnyitása után a kis szigetországokat tömörítő koalíció képviselője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.