„Vannak uniós források, kormányzati támogatások, és a magánszféra is egyfajta keresletet ad, de például az állami-önkormányzati megrendelők biztos még jó ideig elmaradnak” – érzékeltette a vállalatok rendkívül szűk mozgásterét Pólya Lenke, az elemzőcég egyik vezető szakértője. Szavait alátámasztotta a barométer idevonatkozó részével, amely szerint a kormányzat központi projektekkel már nem képes növelni a beruházások volumenét, az építőipar továbbra is leginkább az EU-pénzekből történő megrendelésekben bízhat. A kormány ebben az évben is folytatja a panelprogramot, erre 2011-ig 30 milliárd forintot szán. A panelpályázatok átlagos támogatási igénye az eddigi 200 ezer forintról 310 ezerre nőtt.
Az ingatlanpiac, akárcsak a legtöbb más ágazat az országban, hitel nélkül nem működik. Magyarországon is csökkentek és drágultak az ingatlanok építéséhez és felújításához szükséges hitelek mind a lakossági, mind a nem lakossági szférában. Egyre kevesebb lakás épül, visszafogják az irodák és az egyéb épületek létesítését, így az építőipar teljesítménye tovább esik – fogalmaztak az Ecostat szakértői.
Előrejelzésük szerint a következő fél évben stagnálásra számíthatunk az ingatlanpiacon. A külföldi és belföldi befektetői csoportok keresletnövekedésében egyelőre nem reménykedhetünk, hisz az ingatlanpiacról és az ingatlanalapokból is kivonult mind a bel-, mind a külföldi tőke. A költségvetési intézmények viszont beruházási lehetőségeik kismértékű bővülésében bíznak, a vállalkozások pedig termelőhelyeik növekvő számú beruházását prognosztizálják. A vállalkozások ingatlanfejlesztési szándéka a következő hat hónapban kismértékben növekszik. Érdemi változással így is csak középtávon lehet számolni, főleg a termelőtevékenységek végzésére alkalmas ingatlanok területén várható, hogy jelentősebb lesz a beruházási kedv növekedése.
Piaci várakozások. Az év második felében már érezhető javulást vár, 2011-re pedig a lendület folytatást reméli Erdélyi Éva, a két nagyobb Váci úti irodaprojektben is érdekelt cég (Dunyov, illetve Süllő Kft.) ügyvezetője. A Dunyov utca sarkán épülő kisebb, DC Offices nevű irodaház májusra készül el, a Süllő utca sarkán található telekre tervezett háromszor akkora tömböt akár az év vége felé is elkezdhetik, ha sikeresek lesznek a már folyamatban lévő tárgyalások. „Több, székházat kereső érdeklődő is feltűnt, de már nem csupán a végső árat nézik, hanem azt is, milyen komplex szolgáltatást tudunk nyújtani” – érzékeltette az ügyvezető a manapság jellemző bérlői álláspontokat. A társaság egyelőre nem vesz újabb telket, most e két nagyobb projektre összpontosít.
Sötétebben látja az idei évet Cziffra Balázs, az ipari ingatlanok fejlesztését végző brit Segro ügyvezető igazgatója. Egyrészt a makrofolyamatok szerinte legkorábban jövőre idézhetnek elő olyan változásokat, amelyek indokolttá tehetnek újabb ipariingatlan-beruházásokat, másrészt már most is annyira telített a piac, hogy a nagy raktárterülettel rendelkező fejlesztők inkább az üresen álló területek lefaragására összpontosítanak, semmint arra, hogy új projekteket indítsanak. „Más szereplőkkel ellentétben rajtunk semmiféle nyomás nincs, megtartjuk a Ferihegyi repülőtér és az M3-as autópálya kivezető szakaszának környékén lévő telkeinket, nem ugrunk bele spekulatív fejlesztésbe” – fejtegette.
A múlt év egyik jellemzője volt az ingatlanalapokban lévő eszközök jelentős csökkenése. Erős nyomás nehezedett ezekre az alapokra a befektetők részéről, akik viszont akarták látni a pénzüket. Előbb a készpénz került ki az alapokból, majd a jobb, később a rosszabb áron eladható ingatlanok következtek. „A helyzet úgy is felfogható, hogy a piac megmérte az alapokban lévő ingatlanokat. Ám úgy tűnik, az ingatlanpiac elérte a gödör alját, és 2010-ben már enyhe fellendülés jön. Mások viszont úgy vélik, a kilábalás W alakú lesz, tehát a kezdeti fellendülést újabb visszaesés követi” – értékelte a helyzetet Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség elnöke. MN
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.