A három évvel ezelőtt, 1,8 milliárd forintból létrehozott üzemmel a társaság alapvetően a melléktermékek elhelyezését kívánta megoldani. A költségek felét abból fedezték a tulajdonosok, hogy a környezetvédelmi beruházáshoz nyereségadó-kedvezményt is igénybe vettek.
Az sem mellékes, hogy a naponta feldolgozott, akár nyolcezer tonnányi répa nem hasznosítható maradékának megsemmisítési és elszállítási költségén túl a fűtéshez és az áram előállításához szükséges gázon is spórolni tud a társaság – hangsúlyozta lapunknak Fischer Béla, a Magyar Cukor Zrt. vezérigazgatója.
„Tudjuk, főként az energiaköltségeken kell spórolni, hogy versenyképesek legyünk” – mondta. Márpedig a cukorgyártás rendkívül energiaigényes Hájos László vezérigazgató-helyettes szerint: a gyártás 70 százalékát kitevő alapanyagköltségen túl az energia ára a legnagyobb tétel az ágazatban.
A beruházás megtérülését alapvetően a földgáz ára befolyásolja, de a megtakarítás függ a feldolgozott répa mennyiségétől is. Az elmúlt három kampány során közel 31 millió köbmétert biogázt termelt és használt fel a cég, ezzel nagyjából 16 millió köbméter földgázt váltott ki. „A mostani szezonban viszonylag olcsó volt a gáz, ezért nagyjából egymilliárdos kiadással kellett volna számolnunk, ha tisztán földgázt használunk” – mondta Fischer Béla, vagyis a berendezéssel a társaság évi 400-600 millió forintnyi energiát válthat ki. Ezzel nagyjából 20 euróval csökken egy tonna cukor előállítási költsége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.