Rövid szünet után megint a londoni West End a világ legdrágább irodapiaca – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) kutatásából. A globális irodabérleti jelentés szerint Tokió belső központja a második helyre csúszott, míg a japán főváros külső centruma a harmadik legdrágább irodapiac a világon. Hongkong központi üzleti negyede és Moszkva a negyedik és ötödik a közel 180 várost összesítő globális listán.
A londoni West Enden egy négyzetméterért közel 2000 dollárt kell fizetni évente. A brit főváros után az európai dobogón Moszkva (1416 dollár/m2/év) és Párizs (1319 dollár/m2/év) következik. Budapesten körülbelül a londoni ár negyedéért bérelhetünk irodát, ezzel az európai lista utolsó harmadában helyezkedik el. Más tanácsadó cégek megjegyzik még, hogy a budapesti bérleti díjak tavaly folyamatosan csökkentek, majd stagnáltak. Főleg azért apadtak, mert a túlkínálat miatt voltak különféle parti-zánakciók, ám időközben egyre több lett az újratárgyalás, vagyis a bérbeadók inkább nem árban, hanem másban adtak kedvezményeket, csak hogy maradásra bírják a bérlőket. Az üresedési mutató még így is növekedésnek indult, és legjobb esetben is csak 2011 környékén kezdődhet meg a csökkenése, amikorra a piac felszívja a kereslet egy jelentősebb részét.
A közép- és kelet-európai piacokon – és Budapesten – az irodák bérleti díjai továbbra is nyomás alatt vannak. A legfelső kategóriásaké 10-15 százalékkal csökkent az előző évi szinthez képest, de az elmúlt hónapokban viszonylag stabil maradt, noha az alacsony kereslet miatt nem történtek tranzakciók. A bérleti díjak Budapest belvárosában jelenleg havi 20 euró/négyzetméteres szinten tetőznek.
Az első osztályú irodák bérleti költségei a világ minden táján csökkennek – éves szinten 7,7 százalékkal, helyi valutában számolva – a CBRE által vizsgált 179 piacon a szeptember 30-ig tartó 12 hónapos periódus alatt. A legtöbb helyen a költségeket tekintve átlag körüli esés következett be, míg közel ötven városban két számjegyű volt a csökkenés. A világ pénzügyi központjaiban példa nélkül álló visszaesést jegyeztek fel: Hongkong központi üzleti negyedében 40,7, a New York-i Manhattanben 29,7, míg a feltörekvő piacokon, mint Ho Si Minh-város, 45,4, Abu-Dzabiban pedig 38,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni az irodák bérletéért. A legnagyobb mélyrepülést Kijevben szenvedték el a költségek: az ukrán fővárosban egy év alatt 64,6 százalékkal lettek olcsóbbak az irodák. „Noha Ázsia néhány nagyvárosában és London egyes részein látunk már jeleket arra vonatkozóan, hogy a kereskedelmi ingatlanok értéke stabilizálódik, az ingatlanpiaci fundamentumok még mindig nagyon gyengék” – mondta Raymond Torto, a CBRE vezető közgazdásza. A CBRE kutatásából kiderül, hogy 41 városban nőttek a bérleti díjak. A skóciai Aberdeen és a brazil Rio de Janeiro több mint 10 százalékkal drágult: nem minden piac szenved a globális kereslet visszaesésétől, sőt van, ahol a helyi piac dinamikája miatt az irodák iránti kereslet stabil maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.