BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olcsóbb a bérlet Vancouverben

Ne nagyon menjen szállodába! Béreljen inkább lakást, és főzzön otthon, ha legalább két hétre utazik Vancouverbe, a február 12-én kezdődö téli olimpia helyszínére vagy környékére. Ezt tanácsolják az ügynökök most a legtöbb internetes megkeresésre. Érvelésük megfontolandó, hiszen a szállodákban csillagászati összegeket lehet elkölteni, míg a januári adatok szerint a lakásbérlet kevesebbe kerül, mint ha valaki 2-3 hónappal ezelőtt kötötte volna le. Egy hónappal ezelőtt még átlag 500 dollárral kellett számolni éjszakánként, ma már 300 alá esett az átlagár. A lakásbérlet mellett nem csupán az ára szól, hanem az is, hogy jóval nagyobb teret biztosít. Igaz, hogy nincs szobaszerviz és portaszolgálat, az inget sem vasalja ki senki egy óra alatt, és még limuzinszervizre sem lehet számítani, de úgysem ezek a döntő szempontok.

Van például konyha, ott bármi elkészíthető – ez jóval olcsóbb, mintha étterembe kellene menni. A nemzetközi tapasztalatok szerint a versenyek helyszínéhez közeli, illetve a város központi körzeteiben működő vendéglátóegységek ilyen kaliberű nemzetközi rendezvények idején mindig emelt árakkal dolgoznak. Elég sok bérházban van már fitneszterem, némelyikben kisebb medence is – úgyhogy a sportolás is megoldott, és ezekért általában nem kell külön fizetni.

A kanadai statisztikai hivatal (Statistic Canada) szerint Vancouver a relatív győztesek közé sorolható – már ami a válságból való kilábalást illeti az ingatlanpiacon. A legfrissebb, decemberi adatok azt mutatják, hogy a nagyobb kanadai városok közül egyedül itt emelkedett a kiadott új építési engedélyek száma, máshol mindenütt 20-30 százalékkal csökkent. Ebben szerepe lehet az olimpia miatti kiemelt figyelemnek is, de nyilván nem ez az egyetlen ok.

Kanadában a megkezdett lakásépítkezések száma novemberben 164 ezer volt, ez az érték decemberben 175 ezerre nőtt, ez kedvező jel az ágazat szakértői szerint. Sokat segít az építkezési kedv visszatérésében az, hogy a Bank of Canada már fél éve 0,25 százalékon tartja a központi kamatlábat. Mark Carney, a bank vezetője ugyanakkor óvatosságra intett: „Nem szabad túl sok hitelt felvenni, ez kockázatos” – figyelmeztetett. Szintén kedvező az építkezőknek, hogy Stephen Harper kormányfő átmeneti adómentességet ígért a felújítást végzőknek.

Az árak kordában tartását segíti, hogy jelentősen esnek a lakásépítési költségek is. Kanada nyugati körzeteiben volt például a legnagyobb zuhanás 2009 harmadik negyedévében 2008 azonos időszakához képest, Vancouver országosan is élen áll a maga –18,5 százalékával. A piac magára találásával természetesen ez a csökkenés, de még mindig jelentős lesz az első fél évben – véli több elemző.

A téli olimpia városában hatalmas toronyház-építési boom volt egészen 2008-ig. Ilyen magas épületekben akár több száz lakás is elfér. Az előértékesítés nagyon könnyű volt, sokan befektetésként vettek lakásokat a belvárosi telkeken felhúzott monstrumokban. A sorházak olyan drágák lettek az általános értéknövekedési hullám miatt, hogy az első ingatlanukat vásárlók körében szinte elérhetetlenné váltak. Beszédes adat: 2003 óta megkétszereződtek az árak. Elég sok vevő végül arra kényszerült, hogy albérletbe adja a háza egy részét, mert csak így tudta kifizetni jelzáloghitelének törlesztőrészleteit. Az építkezési hullámban egyes kivitelezők már nem tudták tartani a határidőket, miközben az elővásárlók részéről nagy nyomás nehezedett rájuk, így több projektet is csak hónapos csúszásokkal fejeztek be.








Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.