BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Terjedőben az eladás-visszabérlés

A vállalati eladás-visszabérlés jellegű tranzakciók egyre több piacon jellemzők Európában, és nem korlátozódnak az irodaszektorra – áll a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatásában. Korábban Nagy-Britannia és Németország uralta az európai eladás-visszabérlés piacot, 2008-ban ebben a két országban kötötték az ügyletek 44 százalékát. 2009-ben azonban jelentős növekedés volt megfigyelhető a spanyol és az olasz piacon, amelyek már 24, illetve 17 százalékkal részesedtek a kontinens forgalmából.

Az eladás-visszabérlés jellemző tranzakcióvá vált a kiskereskedelmi szektorban is. Tavaly az első fél évben az európai aktivitás 51 százaléka kötődött kiskereskedelmi ingatlanokhoz, az irodák részesedése 23, az ipari ingatlanoké 9 százalékos volt. Korábban az irodák uralták a piacot, a 2007-es forgalom közel felét adva, majd 2008-ban, amikor a kiskereskedelmi és ipari ingatlanok növelték részesedésüket, az irodák már csak 31 százalékot tettek ki.

A kiskereskedelem legnagyobb üzlete 2009-ben a Tesco nagy-britanniai portfóliójának 525 millió euró értékű eladás-visszabérlése és a franciaországi Casino 334 millió eurós ügylete volt. Olaszországban az UniCredit 180 bankfiókját tartalmazó tranzakció értéke elérte az 530 millió eurót, ez jól tükrözi a pénzintézetek vállalati ingatlanjainak kezelési trendjeit Európában: ilyen volt a BNP 250 milliós párizsi ügylete is. A legnagyobb üzlet a spanyol BBVA által szeptemberben lezárt tranzakció volt, amelynek során 948 bankfiókból és irodaépületből álló, 1,15 milliárd euró értékű ingatlanportfóliót adtak el-béreltek vissza. „A Tesco tavaly hazánkban is megvált néhány ingatlanától magyarországi elosztó központjainak eladásával. Ez az eladás-visszabérlés tranzakció volt egyszersmind a legnagyobb ipari befektetési ügylet itthon az elmúlt két évben’” – mondta Borbély Gábor, a CBRE budapesti irodájának vezető elemzője.

„Jó példa a Nortel konszolidációja London központjában, amelynek során segítettük a vállalatnak elég tőkét szerezni ahhoz, hogy kifizesse a bérleti díját, és eleget tehessen kötvényei visszavásárlásának. Ma a nagy, AA hitelminősítésű vállalatok is harcolnak azért, hogy jó feltételekkel szerezzenek pénzt. Ezért várnak tanácsokra olyan eszközökkel kapcsolatban, amelyeken évek óta csak ülnek.

Az eladás-visszabérlés jellegű tranzakciókkal kapcsolatos kilátások továbbra is pozitívak. A bankoktól érkező tőke szűkössége ellenére az általunk piacra vitt ingatlanok értéke duplája a 2008-asnak. A finanszírozás nehézkessé válásával egyre több szervezet él az eladás-visszabérlés lehetőségével. A megfelelő ingatlannal rendelkező cégnek és a megfelelő befektetőnek az eladás-visszabérlés jó lehetőség” – összegezte a CBRE vállalati stratégiai vezetője. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.