Magyarországon is házasságra készül a sport és az ingatlanfejlesztés, a következő 2–10 évben 110–130 milliárd forint értékű beruházások lehetnek a frigy gyümölcsei. Egyelőre csak kérők és arák vannak. Házassági szerződések előkészületeiről ugyanakkor több hír is felröppent. Vita az van a felek között, de van és lesz a finanszírozókkal is, ugyanis a multifunkciós sport- és üzleti központok csak akkor működnek nyereségesen, ha lehetőleg egyik elemük sem veszteséges, tele vannak bérlőkkel és rendezvényekkel. Ezt megbecsülni nagyon nehéz, a likviditási válság közepette pedig kockázatos is.
Magyarországon elsőként a Quaestor csoport mondhatja el magáról, hogy egy valódi, korszerű többfunkciós központ fűződik a nevéhez. A győri ETO Park nevű objektum fő elemét a stadion megújulása után, 2008 decemberében adták át műszakilag, ám a tényleges nyitásra csak 2009. október végén került sor. A tíz hónapos csúszás a válság jele.
A kiskereskedelmi bérterület 70 százalékát lekötötték, a bérlők egy része viszont még nem kezdte meg a kiépítést. A legnagyobb területet a kalandpark (3200 m2), illetve a CBA (2700 m2) foglalja el. Összesen 7000 m2-nyi irodát lehet kiadni, a legtöbb cég 150-200 m2-re tartana igényt, ezekkel most 30 százalékot lehetne feltölteni. A mélyrepülésben lévő hazai irodapiacot látva nem meglepő, hogy a fejlesztő addig vár a kiépítéssel, amíg nem érkezik nagyobb helyigényű bérlő. A négycsillagos ETO Park Business & Stadium Hotelt a beruházó szerint még az idén átadják. A nagyvárosban hiány van az ilyen kategóriájú szálláshelyekből, ám gazdaságos üzemeltetéséhez folyamatosan rendezvényekre, konferenciákra, nagy sporteseményekre lesz szükség. A beruházót segítette, hogy tavaly májusban 250 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a hotelhez az Új Magyarország fejlesztési programon keresztül.
Ennél nagyobb üzlet lehet a Ferencváros angol befektetői által tervezett beruházás. A Kevin McCabe üzletember vezette csoport (Scarborough Property Holding) egy új stadiont, üzleteket, éttermet, hotelt és még irodákat is ígért, amikor megvette az FTC Zrt.-t, hozzájutva ezzel a társaság által használt rendkívül értékes, 6+2 hektáros Üllői úti ingatlanhoz. A 2008-as becslésekben közel 50 milliárd forintot jelöltek meg beruházási értékként, de azóta nehéz idők köszöntöttek a gazdaságra, benne az ingatlanpiacra is, és a sportklubnak sem lett könnyebb a helyzete – noha tartozásait kifizette a vevő.
Berki Krisztián, az FTC Zrt. vezérigazgatója közölte lapunkkal, hogy a stadionépítéssel kapcsolatos projekt elvi engedélyét megkapták. A bontási és építési engedélyezési tervek beadás előtt állnak, ezek megszerzése után már nyáron elkezdődhetnek az új, 22 ezres aréna építésének munkálatai. A létesítmény üzleteket, irodákat és szállodát is magában foglal majd. A komplexum átadása 2012-re várható, hozzávetőleg az eredetileg tervezett 50 milliárd forintból valósul meg. Ennek az összegnek a 25-30 százalékát a stadionra fordítják. Arra nem kaptunk választ, hogy lesz-e projekthitel, vagy mindent saját forrásból fedeznek. A holnapi sajtótájékoztatón talán ez is kiderül.
Kevésbé kézzelfogható a helyzet a Vasas Fáy utcai telephelyén. Ennek egy részén az izraeli hátterű, a varsói tőzsdén is jegyzett GTC ingatlanfejlesztő, az Illovszky Stadionban és környékén egy új olasz befektetői csoport gazdálkodhat különböző méretű területekkel. A GTC üzletekből és irodákból, esetleg lakásokból is álló komplexumot tervezett. Megerősítette ezt Várnai Eszter bérbeadásért felelős vezető is.
„A klubnál árgus szemekkel figyeljük, mit tesz majd a GTC, ettől ugyanis nagymértékben függ, hogy mekkora mozgástere van a közelmúltban megjelent olasz befektetői csoportnak” – mondta Szabó-Pap Gergely, a klub pénzügyi vezetője. Éppen a napokban egyeztettek a négyhektáros területre kizárólagos használati jogot szerzett olaszokkal. Ha a GTC valóban megvalósítja projektjét, akkor az olaszok – a szigorú kerületi szabályozás miatt – a stadionban és környékén legfeljebb éttermet, sportszerüzletet nyithatnak – fűzte hozzá.
Közel van a megvalósításhoz az újpesti fejlesztés. A Fővárosi Vízművek Zrt. sporttelepének déli részénépül meg az UTE Sportuszoda és Aqua Sport Hotel. Az épületegyüttes egy 9700 m2-es fedett sportuszodából és egy hatszintes, 5800 m2-es, négycsillagos hotelből áll majd. A szállodában száz kétágyas szobát, konferenciatermeket, rehabilitációs központot alakít ki a beruházó UTE Szálloda és Sportközpont Kft. A 6,7 milliárd forintos beruházás befejezése 2010 közepére, végére várható.
Debrecenben egyelőre csak reménykednek – és várják a választásokat. „Van egy álmom” – mondta Szilágyi Sándor, a DVSC cégvezetője, amikor a Fidesz által beígért új stadionberuházást szóba hoztuk neki. „Egy többfunkciós központ, ahol kiváló körülmények között készülhetnek fel a legifjabb sportolók is, emellett szórakozni is lehet, és a kereskedelm cégek szintén megtalálják a számításaikat.”
A DVSC bérlőként használja a létesítményeket, a cégvezető szerint egyelőre csak gondolati szinten létezik az a terv, hogy a repülőtértől nem messze, a Gázvezeték út környékén rendelkezésre álló önkormányzati területen felhúznak egy sportközpontot. Azt nem tudni, hogy pusztán állami forrásból épül-e majd a stadion, vagy az önkormányzattól is kérnek önerőt, esetleg projekthitelt vesznek igénybe. „A magántőke esetleges beszállását csak üdvözölni lehetne” – fűzte hozzá, utalva arra, hogy a hasonló központokban világszerte többnyire nyereséggel lehet vinni egy-egy boltot, éttermet, szórakozóhelyet.
Amikor a DVSC bejutott a Bajnokok Ligájába, több helyi és országos portálon is arról cikkeztek, hogy a 15 vagy 30 ezres stadion előzetes számítások szerint legalább 4,5 milliárd forintba kerül. A sportlétesítmény tervezését még 2009-ben elkezdik, a helyszín pedig valószínűleg a Tócóvölgy lesz. Tovább bonyolítja a debreceni helyzetet, hogy a Gázvezeték úthoz közeli salakmotor-stadion jövője is teljesen bizonytalan. Az önkormányzat honlapja szerint egy magánbefektető az egy évre vállalt sportfunkciót más hasznosítással váltaná fel, feltehetőleg lakásokat vagy üzletközpontot építene.
Új városközpont felépítését javasolja Csepelen, a Béke tér körzetében a Csepel SC Alapítvány 62 milliárdos beruházást igénylő sportkoncepciója. A három szakaszban, 2020-ig szóló projekt 2014-ben záródó első ütemében 5,6 milliárdot költenének sportcélú, 15,6 milliárd forintot szolgáltatói és kereskedelmi célú fejlesztésre. Az első kapavágáshoz azonban a sportcélú felhasználás kizárólagosságát előíró fővárosi szabályozási tervet módosítani kell.
Úgy tudjuk, hogy az első szakaszban egy fedett uszoda, továbbá egy-egy sport-, birkózó- és vívócsarnok, fitneszterem és pihenőpark megépítése szerepel. A második és harmadik ütemben egészségügyi rendelők, lakások, irodaházak, üzlethelyiségek és közösségi parkok, bowling- és fallabdapálya, kiállítóterem, valamint az egyesületek klubszékházainak felépítését tervezik.
Az alapítvány koncepciója az önkormányzattal tavaly januárban megkötött településrendezési szerződésben vállalt minden sport- és közösségi szabadidős tevékenységre vonatkozó feltételt túlteljesít – nyilatkozott a kuratórium elnöke. Zárai László kiemelte: a megállapodásban rögzített sportcélú felhasználási szint megtartása helyett jelentős bővítést terveznek. A mostani 40 százalékkal szemben több mint 80 százalékos lesz a ténylegesen sportolásra és közösségi célokra felhasználható terület aránya.
A jelenlegi erőforrások a vegetálásra elegendők, hiszen a korábbi, 62 milliós kerületi támogatás 2009-re 22 millió forintra csökkent – mondta Zárai László. Igaz, az alapítvány támogatásokon keresztül pótolni tudta a bevételkiesést, de ebből a pénzből az egyesületek napi működését sem nagyon lehetett finanszírozni, a létesítmények állagmegőrzésére már semmi sem jutott. A nagy múltú csepeli sportot furcsa módon éppen a területre vonatkozó sportcélú felhasználás kizárólagosságának feloldása mentheti meg. A kerület és az egyesületek sorsa most a Fővárosi Önkormányzat kezében van, ugyanis annak hatáskörébe tartozik a jelenlegi övezeti besorolás módosítása.
Észak-Csepel egy részére a spanyol Fadesa ingatlanfejlesztőnek is vannak nagy ívű tervei (több ezer lakás, irodák, szabadidős létesítmények). A cég már másfél-két éve intenzív előkészítő szakaszban van, tavaly hatalmas munkaerő-toborzást is folytatott.
2008 augusztusa óta több sporteseménynek is otthont adott a Madárfészek, köztük az Olasz Szuperkupának és a Bajnokok Tornájának. Októberben az olimpia nyitó- és záróünnepélyének rendezője itt állította színre Puccini Turandotját.
A nemzeti stadion építése 2003-ban kezdődött meg és 2008 júliusában adták át. 21 hektáron terül el és 91 ezer ülőhelyet alakítottak ki benne, de további 11 ezer ideiglenes férőhellyel bővíthető. A környezet adta lehetőségeket kihasználandó a tulajdonosok 600 méter hosszan üzlethelyiségek kialakítását tervezik, továbbá egy szálloda építésén is gondolkodnak, erre 17 ezer négyzetmétert szánnának. A tervek között szerepel még, hogy a stadionon belül olimpiai éttermeket nyitnának. Itt lesz az olimpiai múzeum is, mintegy 10 ezer négyzetméteren.
2008 augusztusa óta több sporteseménynek is otthont adott a Madárfészek, köztük az Olasz Szuperkupának és a Bajnokok Tornájának. Októberben az olimpia nyitó- és záróünnepélyének rendezője itt állította színre Puccini Turandotját.
A nemzeti stadion építése 2003-ban kezdődött meg és 2008 júliusában adták át. 21 hektáron terül el és 91 ezer ülőhelyet alakítottak ki benne, de további 11 ezer ideiglenes férőhellyel bővíthető. A környezet adta lehetőségeket kihasználandó a tulajdonosok 600 méter hosszan üzlethelyiségek kialakítását tervezik, továbbá egy szálloda építésén is gondolkodnak, erre 17 ezer négyzetmétert szánnának. A tervek között szerepel még, hogy a stadionon belül olimpiai éttermeket nyitnának. Itt lesz az olimpiai múzeum is, mintegy 10 ezer négyzetméteren.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.