BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Valami beindult Londonban

Jó jelek sorra érkezik manapság Londonból, Európa meghatározó ingatlanpiacáról. A Cushman & Wakefield ingatlan-tanácsadó legfrissebb statisztikái szerint a brit főváros kereskedelmi ingatlanbefektetései három egymást követő negyedévben emelkedtek. A befektetések mértéke a negyedik negyedévre a harmadik negyedévben elért 1,602 milliárd fontról 3,096 milliárdra emelkedett, ez éves szinten 6,81 milliárd font növekedést jelent.

Bár hosszú idő után (2006 negyedik negyedévétől 2007 második negyedévéig tartó időszak) 2009-ben történt meg először, hogy a londoni befektetések három egymást követő negyedévben növekedtek, az éves volumen még így is elmarad a 2008-ban elért 6,99 milliárd fonttól, és a 2007 végén elért 19,42 milliárd fontnak is mindössze csak a 35 százaléka.

Az összesített éves csökkenés a gazdasági visszaesésnek és a piaci kínálat hiányának tudható be. A kínálat fő forrásai, beleértve a REIT cégeket és az alapokat is, nagymértékben kimaradtak a piacról 2009-ben, valamint a bankok válság sújtotta kinnlevőségeinek tervezett eladása sem valósult meg. A kereslet az év folyamán növekedett, ez több eladót ösztönzött értékesítésre, mely növelte a volument az első negyedéves 679 millió fontról.

A West End alpiacon 3,095 milliárd font befektetés történt 2009-ben, ez kissé elmarad a 2008-as 3,53 milliárd fonttól. Ezzel ellentétben a City & Docklands alpiacok 3,7 milliárd font összbefektetéssel sikeresebb évet zártak, mint a 2008-ban elért a 3,46 milliárd font. Biztató azonban, hogy a City & Docklands alpiacokon 2009 negyedik negyedévében a forgalom háromszor meghaladta a 2008 ugyanezen időszakában mértet, ehhez jelentősen hozzájárult a HSBC Tower Canary Wharf értékesítése 772 millió fontért, a 88 Wood Street EC2 eladása 183 millió fontért a Korean National Pension Fund részére, valamint az 5. Churchill Place, Canary Wharf megvásárlása egy tengerentúli befektető által 208 millió fontért. A City & Docklands alpiacokon történt beruházások 90 százaléka nemzetközi befektetőkhöz köthető, akik továbbra is jelentősen profitálnak a font gyengeségéből, Nagy-Britannia piacának átláthatóságából, az alacsony kamatokból, valamint a hazai piacaikhoz és más befektetési osztályokhoz képest relatív magas hozamokból.

Az irodapiacon a hozamok Európa-szerte estek: a CB Richard Ellis irodapiaci hozamindexe 2009 negyedik negyedében az EU15 esetében 22 bázispontot csökkent, ez az előző két negyedévihez képest jelentősen nagyobb változás. A felmérésben szereplő 46 helyszín közül 22-ben estek a hozamok, 24-ben változatlanok maradtak. Az EU15 irodapiacának átlagos hozama a negyedév végén 5,89 százalék volt.

„A magyar irodapiac a változatlanok csoportjába tartozik, a negyedik negyedévben a hozamszint továbbra is 8 százalék” – mutatott rá Borbély Gábor, a CBRE budapesti vezető elemzője. A legnagyobb csökkenés a brit piacon következett be: Glasgow-ban 115 bázisponttal, 5,85, Birminghamben és Manchesterben pedig egyaránt 110 bázisponttal, 5,75 százalékra estek az első osztályú irodák hozamai.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.