BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig-alig kellenek a hotelek

Öt új oroszországi szálloda finanszírozásába szállt be a minap az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Jaroszlavban, Kalinyingrádban, Krasznojarszkban és Szamarában; összesen 897 szobával bővülhet a kapacitás. A beruházó egy török csoport, a cég 98,5 millió eurót költ a hotelekre, ebből 27+7 milliót fedez az EBRD. Közepes kategóriájú szállodákról van szó, ebből ugyanis óriási hiány van a hatalmas országban, ahol főleg Moszkvában és Szentpéterváron telepedtek meg a nagy láncok a maguk négy- és ötcsillagos egységeivel.

A napokban lezajlott az idei első befektetési tranzakció is: a svéd Wenaasgruppen AS ismeretlen összegért megvásárolta a Seremetyjevó nemzetközi repülőtér melletti 293 szobás Seremetyjevó 2 szállodát, amelyből hamarosan Park Inn hotelt alakít ki az üzemeltető Rezidor Hotel Group. Mindez akár jó hír is lehetne az európai szállodapiac számára, de inkább kivételről lehet szó, ami erősíti a szabályt. Nevezetesen azt, hogy a válság miatt visszaesőben van az ágazat, különösen annak befektetési része.

Ezt támasztja alá a Cushman & Wakefield (C&W) és a Jones Lang LaSalle (JLL) nemzetközi ingatlanügynökségek legfrissebb jelentése a tavalyi befektetési piacról. Nem kisebb mint 50 százalékos volt a zuhanás, enynyivel kevesebb pénzt (összesen 3,2 milliárd eurót) költöttek a különböző szállodákra és üdülőközpontokra. Utoljára a kilencvenes évek vége felé volt ilyen alacsony ez a mutató. Most már ugyanakkor minden szakértő azt mondja, év végéig jelentősen nagyobb összegű lehet a befektetett pénz, a teljes idei érték elérheti akár a négymilliárd eurót is.

Mark Wynne-Smith, a JLL hotelrészlegének vezérigazgatója szerint kétféle befektető lesz aktív az idén: a stabil készpénzbevételre hajtó, illetve az opportunista magánbefektető. Utóbbi a válság által legjobban megviselt brit, ír és spanyol piacon néz körül, az előbbi pedig inkább a folyamatosan telített, jó adottságú ingatlanokra lesz vevő. Európában tavaly a francia piacon volt a legtöbb tranzakció, a legnagyobb keresletet Londonban és Párizsban regisztrálták. Érdekesség, hogy a brit vidéki városokból szinte teljesen eltűntek a befektetők, de az általános lassú javulás hatására ez az idén megváltozhat, így Nagy-Britannia részesedése a tranzakciók összértékét tekintve megint 30–40 százalék közé emelkedhet az év végére.

Figyelemre méltó, hogy az „egyingatlanos” tranzakciók aránya 72 százalék volt tavaly, a portfólióké 80 százalékkal zuhant. A JLL szakértője szerint a portfóliók továbbra sem lesznek nagyon népszerűek, hiszen ezekhez viszonylag sok tőke kell. Ugyancsak komoly jelzés, hogy az összes tranzakció 81 százaléka 50 millió euró alatti volt, tehát inkább a közepes és olcsó kategóriák a népszerűek.

A kényszerértékesítések aránya – főleg az év utolsó hónapjainak ilyen jellegű növekvő forgalma miatt – 50 százalékra emelkedett a teljes tranzakciós volument tekintve. A C&W szerint az idén még több lehet a kényszereladás, főleg azok a nagy portfóliók kerülhetnek piacra, amelyeket még 2005-ben vásároltak, és nyomasztó hitelek terhelik a vevőt.

Fejlődő lengyelek, nullán a magyarok

Lengyelországban a közelgő labdarúgó Európa-bajnokság miatt is kissé jobb a helyzet, mint Európa legtöbb országában. Az idén elindítandó vagy befejezendő hotelprojektek értéke közel 800 millió zloty. Megkezdik például a varsói Marriott Renaissance kivitelezését, az osztrák Warimpex Poznanban és Wroclawban lát neki egy-egy szállodának, Krakkóban pedig egy butikhotelt adnak át. Magyarországon tavaly nem volt jelentős szállodatranzakció, a nagyjából egyetlen ügylet keretében a hévízi Rogner hotelt vette meg egy hazai pénzügyi befektetői csoport.

A vétel paraméterei – így az ár – nem ismertek. Emellett a Danubius szállodalánc jelezte, eladná néhány hotelét, ám arról nem esett szó, hogy melyik országban (a láncnak külföldön is vannak érdekeltségei) és mennyiért.

A vétel paraméterei – így az ár – nem ismertek. Emellett a Danubius szállodalánc jelezte, eladná néhány hotelét, ám arról nem esett szó, hogy melyik országban (a láncnak külföldön is vannak érdekeltségei) és mennyiért.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.