BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cseh és lengyel "elnyomás" a régiós ingatlanpiacon

Ismét erősödni kezdett a cseh és lengyel ingatlanpiac iránti befektetői érdeklődés, ami a rosszabb gazdasági mutatókkal bíró régiós országok háttérbe szorulását okozhatja. Bár a magyar piac megítélése általában jobb, mint a bolgáré, románé vagy oroszé, a két favoritétól azonban a mi vonzerőnk is elmarad.

Úgy véljük, hogy Kelet- és Kelet-Közép-Európa továbbra is érdekes piacnak számít, ugyanakkor egyértelmű távolodás érzékelhető a jól működő és a különböző problémákkal küzdő nemzetgazdaságok vonzereje között – szögezte le a Reutersnek nyilatkozva Alex Jeffrey, az MGPA ingatlanbefektetési vállalat európai igazgatója. Jeffrey, illetve több más, a régióban működő befektető szerint is a cseh és lengyel piac messze kiemelkedik a térség többi ingatlanszektora közül.

A világ legnagyobb biztosítójának számító német Allianz közel kétmilliárd eurót szán idén ingatlanbefektetésekre. A konszern ingatlan-üzletágának vezetője, Stefan Brendgen úgy fogalmazott, hogy a fenti összeg egy része nagy valószínűséggel Cseh- és Lengyelországba vándorol majd, de ha érdekes lehetőség adódik, akkor esetleg Magyarország is részesülhet a beruházásokból.

A befektetők első sorban a stabilitást, a kedvezőbb növekedési kilátásokat, illetve a belátható távolságban lévő euró-bevezetést szokták a lengyel és cseh piac fő előnyeiként említeni. A bolgár, román, balti, orosz és részben a magyar piacról azonban már korántsem vélekednek ilyen kedvezően.

Oroszország, Bulgária vagy Románia kívül esnek az érdeklődésünkön, mivel az Allianz nem tartja kellően kiszámíthatónak és érettnek ezeket a piacokat – szögezte le Brendgen.

Míg az Allianz megítélésben Magyarország köztes helyet foglal el a kiemelt és a teljesen érdektelen régiós ingatlanpiacok között, a PricewaterhouseCoopers (PwC) globális tanácsadócég, illetve a ULI urbanisztikai kutatóintézet közös felmérése szerint csak Prága, Varsó és Budapest számíthatnak komolyabb befektetői érdeklődésre a közeljövőben a régióban.

A piac mérete mellett a nemzetközi megítélés is meghatározó tényező – kommentálta az eredményt a ULI európai elnöke. William Kistler szerint így lehetséges, hogy Bukarest vagy Szófia még a legnagyobb fellendülés éveiben sem kapott olyan figyelmet, mint például a lengyel vagy a magyar főváros.

Ez különösen Románia esetében tetten érhető, ahol a piac viszonylag nagy mérete ellenére is sokakat elriaszt, hogy a körülmények kiszámíthatatlansága miatt nehéz előre tervezni. Bár van rá esély, hogy néhány éven belül ismét elkezdenek majd érdeklődni néhány kiemelt romániai projekt iránt, de ezek is nagy valószínűséggel kizárólag a fővárosra fognak korlátozódni – mutatott rá egy befektetési tanácsadó.

A románnál sokkal kisebb bolgár piac esetében pedig az európai átlagnál nagyobb piaci kiszámíthatatlanság mellett a rendkívül rossz állapotban lévő infrastruktúra is hozzájárul a beruházók elkedvetlenítéséhez.

Budapest előnyei között ugyanakkor az előbbieknél biztonságosabbnak tartott gazdasági környezet mellett az uniós összehasonlításban igen alacsonynak számító irodabérleti díjak is nagy súllyal szerepelnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.