Ráerősít minderre a napokban közölt Skanska Office Index. E szerint megfontoltak és egyre környezettudatosabbak az irodaválasztás előtt álló magyar vállalatok. Tavaly ősszel három országban vizsgálták az irodapiac helyzetét. A GfK kutatásán alapuló, Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon elvégzett felmérésből kiolvasható, hogy a válaszadók 83 százaléka tesz lépéseket a környezeti hatások csökkentésére. A skandináv társaságnak ez már a harmadik egymás utáni évben elvégzett kutatása, így lassan valamiféle trendet is felrajzolhat ezen a téren.
„A magyar válaszadók többsége úgy gondolja, a pénzügyi szempontok a leglényegesebbek az új iroda kiválasztásánál. Ugyanakkor látható, hogy a környezettudatosság egyre fontosabb a cégek számára” – mondta Andreas Lindelöf, a Skanska Property Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. A GfK által végzett telefonos közvélemény-kutatás során országonként 200 céget kerestek meg Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon. A korábbi évek 50 fő vagy 500 négyzetméter minimumlétszám és -terület kritériuma most kibővült a nem kevesebb mint 20 fős dolgozói létszámú, illetve a legalább 200 négyzetméteres irodával rendelkező cégekre. Ennek köszönhetően nagyobb számban vettek részt a kutatásban a kis- és középvállalkozások. A változás nem véletlen, hiszen az elmúlt év tapasztalatai azt mutatják, hogy ezek a cégek nagy szerepet játszhatnak az üresen álló irodaházak feltöltésében. A válaszokat ezúttal is egyértelműen befolyásolták a gazdasági válság negatív hatásai. Míg a 2008-as kutatás során még a magyarországi válaszadók 55 százaléka ítélte saját iparágát fejlődőnek, addig 2009-ben már csak 29 százalékuk vélekedett így. A megkérdezettek 42 százaléka stagnálónak látja jelenleg saját iparágát. Ugyanígy kevesebben nyilatkoztak bizakodóan a dolgozói létszám várható növekedését illetően: a korábbi 34 százalék helyett már csak 25 számol létszámbővüléssel, 14 százalék pedig határozottan csökkenést prognosztizál. A válaszokból az is kiderül, hogy a megkérdezettek 67 százaléka úgy gondolja, ebben az évben is a korábbi irodájában marad. Ugyanakkor azok, akik új
irodát keresnek, egyre nagyobb arányban veszik figyelembe a környezetvédelmi szempontokat.
A környezettudatos ingatlanok jellemzőinek felsorolásánál a válaszadók 85 százaléka úgy véli, a kevesebb energiafelhasználás fontos tényező, a megújuló energiaforrásokat 70, míg a környezetbarát anyagok használatát 61 százalékuk nevezi meg. A felmérésben részt vevők 83 százaléka – 11 százalékkal nagyobb arányban, mint a megelőző évben – tesz lépéseket a környezeti hatások csökkentésére, így szelektíven gyűjtik a hulladékot, energiahatékony világítótesteket használnak, összegyűjtik a használt elemeket. A környezettudatos irodaházakat minősítő programokról viszonylag kevesen értesültek; a megkérdezetteknek mindössze a 11 százaléka hallott eddig az Európai Unió GreenBuilding programjáról, ennek ellenére 27 százalékuk vélekedett úgy, hogy érdekelné őket a környezetvédelmi tanúsítvány megléte az új iroda kiválasztásakor.
Arról egyelőre nincs információ, hogy a zöldirodaházaknál a bérlők hajlandók-e azért nagyobb bérleti díjat fizetni, mert van valamiféle zöldminősítés.
Arról egyelőre nincs információ, hogy a zöldirodaházaknál a bérlők hajlandók-e azért nagyobb bérleti díjat fizetni, mert van valamiféle zöldminősítés. Ambiciózus Trigranitos terv A K&H új pesti székhá-zának projektjénél a fejlesztő TriGranit Magyarországon elsőként indította el a projektet LEED minősítési kategóriában. Ez egy a környezettudatossági és fenntarthatósági kritériumok alapján kialakított amerikai rendszer.
Török Árpád vezérigazgató szerint arany fokozatú LEED minősítést akarnak elérni, a megújuló energiaforrások alkalmazásával az energiafelhasználás várhatóan 30-40 százalékkal kisebb lesz, ennek megfelelően csökkennek az üzemeltetési költségek. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.