BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kezd hűlni a kínai ingatlanpiac

Az értékpapír-piac után az ingatlanpiacon is kezdi éreztetni hatását Kínában a kormány azon igyekezete, hogy elejét vegye a gazdaság túlhevülésének. Az ország pénzintézetei Peking rendelkezései nyomán jelentős összegben hívtak vissza januárban főként rövid lejáratú hiteleket; ezek állománya a tavalyi év elején kezdett rohamosan duzzadni, valódi befektetések helyett inkább részvény- és ingatlanpiaci spekulációkat finanszírozva. A kormány az elmúlt hetekben a bankok számára előírt hitelkvótákkal és a kihelyezett kölcsönök nagyságáról szóló, napi jelentéstételi kötelezettség bevezetésével is igyekezett visszafogni az új hitelek bővülésének ütemét.

Az intézkedések hatására az irányadó sanghaji tőzsdeindex 9 százalékot esett az előző hónapban, január első három hetében pedig – decemberhez képest – a pekingi lakásértékesítések 70 százalékot zuhantak. Az ország harmadik legnagyobb pénzintézete, a Bank of China a napokban jelentette be, hogy megfelezi a jelzáloghiteleire 2008 óta adott kedvezmény mértékét. A kölcsönök visszahívása nyomán a kínai pénzintézetek által az idei év első 19 napjában kihelyezett 1,45 ezer milliárd jüanos új hitelállomány január végére 1,1 ezer milliárd alá csökkent – írja a Caiing magazinra hivatkozva a Reuters. Elemzők ennek ellenére úgy vélik, hogy az év egészére újonnan kibocsátani tervezett 7,5-8 ezer milliárd jüanos hitelösszeg még mindig meglehetősen laza monetáris politikát tükröz, hiszen az 20 százalékos bővülést jelentene a tavalyi évhez képest. Akár csak 2009-ben, az idén is az év eleje eshet nagyobb súllyal latba az új kölcsönöknél: az első negyedre megszabott határ – a 21st Century Business Herald jelentése szerint – 2,4 ezer milliárd jüan. VG

Spekuláció vagy befektetés a lakások felvásárlása?

Miközben a pekingi vezetés mindent megtesz az ingatlanpiac lehűtésére, a jelenlegi viszonyok között messze nem csak a spekulánsok látnak fantáziát az ingatlanbefektetésekben.

A megtakarításokkal rendelkező polgárok számára ugyanis a tőzsdei esések és a betéti kamatokat jócskán meghaladó infláció idején aligha kínálkozik más lehetőség.

Az árdrágulás az idén Kínában az öt százalékot is elérheti, miközben az irányadó betéti kamatláb 2,25 százalék.

A kamatemelésnek ugyanakkor gátat szabnak azok a félelmek, amelyek szerint egy ilyen lépés külföldi „forró pénzek” tömegét vonzaná az országba, miközben a helyi kormányzatok adósságterhét is elviselhetetlen mértékűvé duzzasztaná.

A megtakarításokkal rendelkező polgárok számára ugyanis a tőzsdei esések és a betéti kamatokat jócskán meghaladó infláció idején aligha kínálkozik más lehetőség.

Az árdrágulás az idén Kínában az öt százalékot is elérheti, miközben az irányadó betéti kamatláb 2,25 százalék.

A kamatemelésnek ugyanakkor gátat szabnak azok a félelmek, amelyek szerint egy ilyen lépés külföldi „forró pénzek” tömegét vonzaná az országba, miközben a helyi kormányzatok adósságterhét is elviselhetetlen mértékűvé duzzasztaná.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.